Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ponura sytuacja gospodarcza

Bezrobocie w Austrii o 10% wyższe niż przed rokiem

AMS, urząd pracy, austriacki urząd pracy, AMS Wien, Arbeitsamt
Foto: Facebook/@AMS Wien
Austriacka gospodarka znajduje się w stagnacji już ósmy kwartał z rzędu, jak wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Austriacki Instytut Badań Gospodarczych (Wifo). Największe problemy ma sektor budowlany i przemysł.

Stopa bezrobocia w Austrii

Słaba sytuacja gospodarcza nadal spowalnia rynek pracy i doprowadziła do wzrostu bezrobocia w lipcu. Pod koniec miesiąca 341.769 osób było zarejestrowanych jako bezrobotne lub szkolące się w austriackim urzędzie pracy AMS. 

Stanowi to wzrost o 31.187 osób lub 10% w porównaniu z lipcem 2023 roku, jak podało Ministerstwo Pracy i AMS. Stopa bezrobocia w Austrii wzrosła o 0,5 punktu procentowego do 6,4%.

Dane odzwierciedlają stan gospodarki

„Dane z rynku pracy są odzwierciedleniem słabnącej gospodarki” – powiedziała członkini zarządu AMS, Petra Draxl. Produkcja towarów (+18%) i budownictwo (+13%) odnotowały spory wzrost bezrobocia, co jest oznaką spadku inwestycji. 

Turystyka (+12%) również cierpi z powodu słabej koniunktury. Szczególnie odczuwają to  Salzburg i Tyrol. Co gorsza, Draxl, ożywienia na rynku pracy nie spodziewa się przed końcem roku.

W lipcu bezrobocie dotknęło więcej mężczyzn i przedstawicieli alternatywnych płci (+11%) niż kobiet (+9%). Wzrost liczby osób bez pracy był dwukrotnie wyższy w przypadku obcokrajowców (+14%) niż obywateli Austrii (+7%). 

Tym razem różnice w poziomie wykształcenia były niewielkie: osoby z wykształceniem co najwyżej podstawowym (+10,5%) były w równym stopniu dotknięte bezrobociem jak osoby z wykształceniem akademickim (+11%). Osoby w wieku 50 lat i starsze (+9%) bezrobocie dotknęło nieco mniej niż osoby poniżej 25 roku życia (+10%).

Mniej wolnych miejsc pracy w drugim kwartale 

W związku z sytuacją gospodarczą liczba wolnych miejsc pracy znacznie spadła w drugim kwartale 2024 roku. W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku liczba to spadek o 18,4% do 174.700 miejsc pracy, czyli o 11% w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

„Trudna sytuacja gospodarcza jest odczuwalna również na rynku pracy”, powiedział dyrektor generalny Statistik Austria. Odsetek wakatów w stosunku do wszystkich dostępnych miejsc pracy również spadł. W drugim kwartale roku wyniósł on 4,0%, co oznacza spadek o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem. W tym samym kwartale poprzedniego roku wskaźnik ten wynosił 4,9%.

Według austriackiego urzędu statystycznego większość wolnych miejsc pracy znajdowała się w sektorze usług, z 98.800 wakatami w tym segmencie. Był to spadek o 12,7% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W sektorze produkcyjnym było 41.700 wakatów, a w sektorze publicznym 34.200.

Źródło: kurier

Foto: Facebook/@AMS Wien

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.