Ponura sytuacja gospodarcza

Bezrobocie w Austrii o 10% wyższe niż przed rokiem

AMS, urząd pracy, austriacki urząd pracy, AMS Wien, Arbeitsamt
Foto: Facebook/@AMS Wien
Austriacka gospodarka znajduje się w stagnacji już ósmy kwartał z rzędu, jak wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Austriacki Instytut Badań Gospodarczych (Wifo). Największe problemy ma sektor budowlany i przemysł.

Stopa bezrobocia w Austrii

Słaba sytuacja gospodarcza nadal spowalnia rynek pracy i doprowadziła do wzrostu bezrobocia w lipcu. Pod koniec miesiąca 341.769 osób było zarejestrowanych jako bezrobotne lub szkolące się w austriackim urzędzie pracy AMS. 

Stanowi to wzrost o 31.187 osób lub 10% w porównaniu z lipcem 2023 roku, jak podało Ministerstwo Pracy i AMS. Stopa bezrobocia w Austrii wzrosła o 0,5 punktu procentowego do 6,4%.

Dane odzwierciedlają stan gospodarki

„Dane z rynku pracy są odzwierciedleniem słabnącej gospodarki” – powiedziała członkini zarządu AMS, Petra Draxl. Produkcja towarów (+18%) i budownictwo (+13%) odnotowały spory wzrost bezrobocia, co jest oznaką spadku inwestycji. 

Turystyka (+12%) również cierpi z powodu słabej koniunktury. Szczególnie odczuwają to  Salzburg i Tyrol. Co gorsza, Draxl, ożywienia na rynku pracy nie spodziewa się przed końcem roku.

W lipcu bezrobocie dotknęło więcej mężczyzn i przedstawicieli alternatywnych płci (+11%) niż kobiet (+9%). Wzrost liczby osób bez pracy był dwukrotnie wyższy w przypadku obcokrajowców (+14%) niż obywateli Austrii (+7%). 

Tym razem różnice w poziomie wykształcenia były niewielkie: osoby z wykształceniem co najwyżej podstawowym (+10,5%) były w równym stopniu dotknięte bezrobociem jak osoby z wykształceniem akademickim (+11%). Osoby w wieku 50 lat i starsze (+9%) bezrobocie dotknęło nieco mniej niż osoby poniżej 25 roku życia (+10%).

Mniej wolnych miejsc pracy w drugim kwartale 

W związku z sytuacją gospodarczą liczba wolnych miejsc pracy znacznie spadła w drugim kwartale 2024 roku. W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku liczba to spadek o 18,4% do 174.700 miejsc pracy, czyli o 11% w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

„Trudna sytuacja gospodarcza jest odczuwalna również na rynku pracy”, powiedział dyrektor generalny Statistik Austria. Odsetek wakatów w stosunku do wszystkich dostępnych miejsc pracy również spadł. W drugim kwartale roku wyniósł on 4,0%, co oznacza spadek o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem. W tym samym kwartale poprzedniego roku wskaźnik ten wynosił 4,9%.

Według austriackiego urzędu statystycznego większość wolnych miejsc pracy znajdowała się w sektorze usług, z 98.800 wakatami w tym segmencie. Był to spadek o 12,7% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W sektorze produkcyjnym było 41.700 wakatów, a w sektorze publicznym 34.200.

Źródło: kurier

Foto: Facebook/@AMS Wien

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!