W Austrii brakuje lekarzy specjalistów przyjmujących na kasę chorych. Według aktualnych danych Austriackiej Izby Lekarskiej (Österreichischen Ärztekammer), z wyjątkiem Karyntii, w każdym kraju związkowym są wolne etaty dla lekarzy różnych specjalizacji, którzy przyjmowaliby pacjentów na kasę chorych.
Istnieją podzielone zdania odnośnie problemu braku specjalistów przyjmujących w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Niektórzy widzą rozwiązanie w zwiększeniu liczby miejsc na studiach, inni widzą problem z rozmieszczeniem, którego nawet większa liczba studentów medycyny nie jest w stanie rozwiązać. W rzeczywistości brak atrakcyjności umów z zakładami ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego jest jednym z powodów, dla których coraz więcej lekarzy przechodzi na model prywatnej praktyki lekarskiej (Wahlarzt), a gabinety lekarzy specjalistów przyjmujących w ramach ubezpieczenia zdrowotnego są przepełnione.
„Heute” przeprowadził test
Portal informacyjny „Heute” przeprowadził test i próbował umówić się na wizytę jako nowy pacjent w różnych gabinetach lekarskich o różnych specjalizacjach. Okazuje się, że 2 na 3 gabinety pediatryczne nie przyjmują już nowych pacjentów – z wyjątkiem rodzeństwa. Trzecia praktyka nadal przyjmuje nowych pacjentów, ale z czasem oczekiwania na pierwszą wizytę od 4 do 6 tygodni.
Sytuacja wyglądała lepiej, podczas poszukiwań ginekologa przyjmującego w ramach ubezpieczenia. Wszystkie trzy przychodnie nadal przyjmowały nowe pacjentki. W pierwszym z gabinetów czas oczekiwania wynosi aż 6 miesięcy na pierwszą wizytę. W przypadku stałych pacjentek okres oczekiwania wynosił od 1 do 2 tygodni. Druga przychodnia przyjmuje nowe pacjentki we wrześniu, a trzecia w sierpniu.
Sytuacja wyglądała nieco lepiej w kolejkach do lekarzy dermatologów. Wszystkie trzy praktyki przyjmowały nowych pacjentów. Najdłużej oczekiwano by na wizytę we wrześniu. Znalezienie laryngologa było najmniejszym problemem. Wszystkie trzy praktyki, z którymi się skontaktowano, miały wolne terminy jeszcze w lipcu.
Źródło: heute