Ceny energii dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosły po raz drugi z rzędu w grudniu 2024 roku. W porównaniu z listopadem koszty wzrosły o 0,5%. Spadły one jednak o 12,1% rok do roku. A to dlatego, że ceny gazu ziemnego i drewna opałowego spadły w porównaniu z grudniem 2023 roku. Eksperci są jednak zdania, że ceny w 2025 roku wzrosną.
Wyższe ceny oleju napędowego (wzrost o 1,1%), benzyny (wzrost o 0,9%) i oleju opałowego (wzrost o 1,5%) były odpowiedzialne za wzrost austriackiego wskaźnika cen energii (EPI) w grudniu. Koszty paliwa miały szczególnie silny wpływ na EPI, ponieważ mają one duże znaczenie dla przeciętnych gospodarstw domowych.
Ceny energii w Austrii nadal rosną
Ceny energii są jednak nadal na wysokim poziomie. W porównaniu z okresem sprzed kryzysu, ceny ciepła sieciowego są o 74,1%, a gazu ziemnego o 103,6% wyższe. Jednakże, ponieważ wiele źródeł energii jest tańszych niż rok temu, mają one wpływ na obniżenie inflacji, tak twierdzi austriacka Agencja Energii.
Mieszkańcy Austrii muszą jednak spodziewać się dalszego wzrostu cen energii. „Na przełomie roku 2024/25 w Austrii wygasło kilka rządowych środków subsydiowania. Między innymi hamulec cen energii elektrycznej, obniżenie opłaty za energię elektryczną i gaz ziemny oraz zawieszenie kosztów dotacji na odnawialne źródła energii”, podaje Agencja Energii. Ponadto rosną taryfy sieciowe za energię elektryczną i gaz.
„Konsumenci mogą aktywnie obniżyć swoje koszty. Np. poprzez identyfikację i wymianę nieefektywnych urządzeń, zmianę energochłonnych nawyków, a tym samym zmniejszenie zużycia energii” – powiedział Lukas Zwieb, ekspert ds. przemysłu energetycznego w Agencji Energii, cytowany przez Der Standard.
„Porównywanie cen, zmiana dostawcy, produkcja własnej energii elektrycznej lub zakup taniej energii elektrycznej od społeczności korzystających z odnawialnych źródeł energii również mogą pomóc”, dodał.
Źródło: derstandard