Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Policzyli to

Co się stanie, gdy Niemcy opuszczą Unię Europejską?

niemcy, aktualności niemcy, bundestag, dexit, wyjście z ue, ue, parlament
Foto: Pixabay
Produkt krajowy brutto może spaść o 5,6%, a około 2,5 miliona miejsc pracy może zostać zlikwidowanych. Jak twierdzą ekonomiści, opuszczenie Unii Europejskiej byłoby dla Niemiec bardzo kosztowne.

Dexit, czyli ile Niemców kosztowałoby wyjście z UE

Według analiz przeprowadzonych przez naukowców, opuszczenie Unii Europejskiej spowodowałoby poważne szkody gospodarcze dla Niemiec. „Dexit” wywołałby poważny kryzys gospodarczy i trwałą utratę dobrobytu ludności w Niemczech”. Tak twierdzą naukowcy z Instytutu Badań Ekonomicznych w Kolonii.

Według badaczy, po pięciu latach można spodziewać się straty około 5,6% realnego produktu krajowego brutto lub około 690 miliardów euro. W piątym roku może zniknąć około 2,5 miliona miejsc pracy. Jest to mniej więcej równowartość ekonomicznej wartości dodanej utraconej podczas pandemii koronawirusa i kryzysu kosztów energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Przedstawione liczby odnoszą się do scenariusza z przeszłości. Szacują jednak, że koszty takiego scenariusza w przyszłości byłyby podobnie wysokie. Naukowcy obliczyli, co stałoby się z Niemcami, gdyby opuściły UE w tym samym czasie co Wielka Brytania.

Aby to ustalić, najpierw przeanalizowali wpływ gospodarczy Brexitu na Wielką Brytanię od referendum latem 2016 roku do 2021 roku. Następnie przenieśli te skutki na Niemcy – biorąc pod uwagę różnice między tymi dwoma krajami. Wpływ faktycznego Dexitu byłby według autorów prawdopodobnie wyższy. Jako przyczynę wskazują oni na bliższe więzi Niemiec z innymi państwami UE i ich przynależność do strefy euro.

Gospodarcze skutki Brexitu

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, badacze piszą, że decyzja o opuszczeniu UE doprowadziła do utraty wzrostu jeszcze przed jej wdrożeniem 31 stycznia 2020 roku. Funt stracił na wartości w stosunku do euro, przez co import stał się droższy. Niepewność co do przyszłych relacji z UE miała negatywny wpływ na inwestycje. Ponadto Wielka Brytania przegapiła boom w handlu wewnątrz UE. Chociaż rząd w Londynie był w stanie zawrzeć nowe umowy o wolnym handlu z innymi krajami, zasadniczo powielały one umowy UE z tymi państwami. Nowe możliwości dostępu do rynku nie zostały zatem otwarte.

Co prawda zawarto dwie nowe umowy z Australią i Nową Zelandią, jednak brytyjski rząd spodziewa się bardzo niewielkiego długoterminowego wzrostu produkcji gospodarczej. Eksperci oczekują 0,08% wzrostu PKB dzięki umowie z Australią i 0,03% dzięki umowie z Nową Zelandią, obie do 2035 roku. „W porównaniu z szacowanymi stratami od 5 do 10% produkcji gospodarczej w wyniku Brexitu, korzyści te są znikome” – piszą autorzy badania.

Źródło: faz

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.