Luzowanie obostrzeń
Niemiecki rząd podjął decyzję o trzy stopniowym luzowaniu obostrzeń. Pierwsze już wdrożono, kolejne nastąpią w marcu.
Drugi stopień luzowania obostrzeń (4 marca)
- Dla gastronomii i miejsc noclegowych obowiązywać będzie zasada 3G
- Dla dyskotek i klubów wprowadzona zostanie zasada 2G+
- Dla dużych imprez obowiązuje organicznie obłożenia do 60% lub 6000 osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz 75% lub 25 000 osób na zewnątrz
Trzeci stopień luzowania obostrzeń (20 marca)
- Wszelkie radykalne obostrzenia zostaną zniesione
- Koniec obowiązku pracy zdalnej
- Pozostaje obowiązek zakrycia ust i nosa podczas zakupów oraz w autobusach i pociągach
Obowiązek szczepień dla personelu medycznego (16 marca)
Osoby zatrudnione m.in. w domach starców, gabinetach lekarskich oraz szpitalach muszą do 15 marca przedłożyć swojemu pracodawcy dowód pełnego zaszczepienia, bądź ozdrowienia. Osoby, które nie mogą się zaszczepić muszą przedłożyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
Kto do 16 marca nie przedłoży odpowiednich dokumentów, nie może pracować w wymienionych placówkach.
Zmiana czasu
Jak co roku w marcu nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Zatem 27 marca w nocy z niedzieli na sobotę czas zostanie przesunięty o godzinę do przodu, czyli z 2 godziny na 3.
Nowa tablica rejestracyjna
Od 1 marca skutery, motorowery, e-skutery i podobne pojazdy o pojemności do 50 m3 muszą posiadać nową tablicę rejestracyjną. Ta nie jest już niebieska, a zielona. Kto nie będzie posiadał nowej tabliczki straci ochronę ubezpieczeniową
Dawcy organów
W nowym miesiącu zmienia się prawo dotyczące dawców organów. Aby obywatelom ułatwić podjęcie decyzji o przekazaniu narządów po śmierci od 1 marca w urzędach wydających dowody osobiste dostępne będą materiały informacyjne oraz karty dawców organów. Ponadto lekarze rodzinni mogą co dwa lata udzielać swoim pacjentom porad odnośnie przekazania narządów po śmierci. Dzięki nowej ustawie ma powstać rejestr dawców narządów w Niemczech.
Ochrona roślin drzewiastych i żywopłotów
Od 1 marca do 30 września nie można obcinać żywopłotów i drzew. Podyktowane jest to odpowiednimi przepisami zawartymy w Federalnej Ustawie o Ochronie Przyrody. Powód? Żywopłoty i drzewa stanowią siedlisko dzikiej przyrody i roślin, którego nie należy niszczyć.
Łatwiejsze wypowiedanie umów
Dotychczas umowy na czas określony należało rozwiązać 3 miesiące przed wygaśnięciem umowy. W innym przypadku umowa automatycznie została przedłużona o kolejny rok. Takim działaniom położono kres. Dla umów, które zostaną podpisane od 1 marca 2022 r. obowiązywać może miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli umowa w tym czasie nie zostanie rozwiązana, ta zostanie przedłużona na czas nieokreślony, ale można ją w rozwiązać z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
W przypadku umów zwartych online partner umowy musi mieć tzw. przycisk rozwiązania umowy. Dzięki temu wypowiedzenia mają być szybsze i łatwiejsze.
Bonus koronawirusowy
Do końca marca pracodawcy mogą wypłacić swoim zatrudnionym bonus koronawirusowy. Ten nie podlegają opodatkowaniu. Przy czym nie może to być więcej niż 1500 euro. Zatem jeśli już wcześniej ktoś otrzymał bonus i teraz znów go otrzyma, to łączna suma bonusu nie może przekroczyć tej sumy.
Źródło: focus