Coraz mniej mieszkańców RFN żyje w biedzie

Problem ubóstwa nadal jednak nasila się wśród imigrantów.  

Według najnowszych badań ubóstwo wśród obywateli Niemiec spadło z 12,5% do 12,1%. Pośród osób, które wyemigrowały do RFN nastąpił zaś wzrost o 0,4%, do 28,1%. Z analizy Instytutu Gospodarki i Nauk Społecznych (WSI) związanej z Fundacją im. Hansa Böcklera wynika, że różnice te są rezultatem fali napływu uchodźców w ostatnich latach. Nowo przybyli żyją bowiem w większości poniżej granicy ubóstwa. Autorzy analizy za przykład podają przybyłych z Syrii i Iraku, pośród których odpowiednio aż 80% i 70% żyje w biedzie. Wskaźnik ubóstwa dla całego państwa wynosi aktualnie 15,8%, wzrósł więc o 0,1% w porównaniu do roku poprzedniego. „Imigranci oraz ich dzieci znajdują się ciągle w strefie wysokiego ryzyka ubóstwa” informują autorzy badania.

WSI posługiwało się definicją według, której gospodarstwa domowe są biedne lub zagrożone biedą, jeśli ich dochód wynosi mniej niż 60% średniego dochodu netto w Niemczech. Dla czteroosobowej rodziny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci poniżej 14 roku życia) próg ten wynosił 1978 euro.

Wskutek imigracji uchodźców odsetek biednych dzieci wzrósł w 2015 roku z 19% do 19,7%. Trend ten rozwijał się w 2016 roku nieprzerwanie, przez co wynik był ponownie wyższy, odpowiadał 2,7 miliona dzieciom, czyli 20,3%. Także ubóstwo wśród nowoprzybyłych nieletnich wzrosło z 48,6% do 54,2%. Pośród dzieci bez tła migracyjnego średnia ta spadła zaś do 13,3%, o 0,2%. Jeszcze większy spadek leży u dzieci z tłem migracyjnym, które urodziły się jednak w Niemczech.

Według autorów raportu ubóstwo wśród dzieci nie będzie jednak w przyszłości rosnąć. W opublikowanym w maju badaniu jego twórcy byli zgodni, że w tym i w następujących latach powinno ono lekko spaść. Tegoroczny wzrost, pomimo zniżkowej imigracji w 2016 roku, to według autorów badania efekt czysto statystyczny. W rzeczywistości ubóstwo dzieci wzrosło w 2015 o rząd wielkości, który ukazują teraz dane z 2016 roku. Powodem są urzędowe statystyki, które przedstawiają realne procesy z opóźnieniem. Do tego Mikrozensus, czyli wkaźnik służący za wartość referencyjną, bierze pod uwagę tylko osoby żyjące w mieszkaniu prywatnym. Dopóki dziesiątki tysięcy uchodźców przebywać będzie w obiektach zbiorowego zakwaterowania, w statystykach nie zostaną oni wzięci pod uwagę. W 2016 roku część z nich stopniowo przeprowadzała się do własnych mieszkań, miała więc wpływ na wyniki badań statystycznych dotyczących ubóstwa w Niemczech.

Według badania od lat wzrasta także ubóstwo wśród osób starszych, 14,8% wszystkich osób po 65. roku życia żyło w 2016 roku na granicy ubóstwa. Osoby z tłem migracyjnym są także tutaj bardziej zagrożone.

Źródło: spiegel.de    

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!