Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej kar dla firm w Szwajcarii

Codziennie nakłada się w Szwajcarii sankcje na około dziesięć firm, które łamią przepisy dotyczące wynagrodzeń.

Z danych Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (Seco) wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 19.200 przedsiębiorstw naruszyło przepisy ochrony wynagrodzenia obowiązujące w Szwajcarii. Aż 1.400 z nich nie może wykonywać w kraju już żadnych zleceń. Urzędy nakładały dziennie sankcje na około dziesięć firm, które nie przestrzegały przepisów ustawy o delegowaniu pracowników. Sprawa nie dotyczy jednak jedynie małych przedsiębiorstw, lecz także ogromnych koncernów.  

Firmy, na które nakładano kary są zameldowane w ponad 30 krajach. Najwięcej z nich to przedsiębiorstwa niemieckie (36,8%), włoskie (30,7%) oraz szwajcarskie (6%). Kary otrzymywały najczęściej firmy ulokowane w kantonie Tessyn, Zurych i Berno. Rzecznik Seco, Fabian Meienfisch tłumaczył, że wzmożone kontrole w Tessynie przeprowadza się ze względu bezpośrednie sąsiedztwo Włoch. Często kontrolowani są też przedsiębiorcy w Zurychu i Bernie, ponieważ tam ulokowane są kluczowe obszary gospodarcze.

Oprócz ogromnej ilości małych przedsiębiorstw, kary otrzymały także ogromne koncerny. Sankcje z powodu wykroczeń przeciw działaniom osłonowym nałożono na takie firmy jak ABB, Lidl, Bombardier czy Bosch. Na niechlubnej liście znalazły się także niemieckie oddziały szwajcarskich firm, jak na przykład Swiss Post Solutions, które należy do Swiss Post. Kary, które nałożono na firmy, są mocno zróżnicowane. Przedsiębiorstwa muszą zapłacić za kontrole, otrzymują kary pieniężne o wysokości 30 tys. franków lub cofa im się pozwolenie na wykonywanie dalszych zleceń. Większość sankcji nałożono ze względu na nieprzestrzeganie obowiązku meldunku i tzw. „zasady 8 dni”. Niektóre firmy nie podawały wymaganych informacji lub nie płaciły kar. W kilku przypadkach nie przestrzegano warunków pracy lub wypłacane wynagrodzenie było niższe od minimalnego.

Źródło: 20min.ch/seco

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!