Coraz więcej niemieckich firm bankrutuje

bankructwo

Wysokie koszty energii oraz rosnące stopy kredytów obciążają przedsiębiorstwa. Wiele z nich nie potrafi uporać się z aktualnymi wydatkami i sytuacja finansowa zmusza przedsiębiorców do ogłoszenia niewypłacalności. Szczególnie dotknięta jest branża budowlana oraz handel. 

W związku z gospodarczym zastojem oraz rosnącymi odsetkami zwiększa się w Niemczech ilość firm ogłaszających niewypłacalność. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, w marcu odnotowano wzrost zgłoszonych postępowań upadłościowych aż o 13,2% w porównaniu z lutym. Statystyki te obejmują jedynie przedsiębiorstwa, które oficjalnie ogłosiły niewypłacalność. 

Pomoc państwa zatrzymała falę bankructw

Mimo pandemii koronawirusa oraz kryzysu energetycznego w latach 2020, 2021 i 2022 odnotowano rekordowo niski odsetek firm ogłaszających upadłość. Było to skutkiem pomocy państwa, które wdrożyło wiele przychylnych przepisów, jak np. częściowe zawieszenie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, rozszerzenie świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeit), pomoc finansowa dla przedsiębiorstw oraz wstrzymanie postępowań egzekucyjnych przez urzędy skarbowe czy kasy chorych.

Niestety aktualnie w Niemczech panuje  odwrotny trend – wysokie koszty produkcji, utrzymanie pracowników oraz znaczący wzrost kosztów spłacania kredytów, wpędzają firmy w spore kłopoty finansowe. Eksperci oczekują, że coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw będzie zmuszona ogłosić upadłość. Ubezpieczyciel kredytowy Allianz Trade spodziewa się wzrostu nawet o 15%.

Najbardziej dotknięta branża budowlana

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, do sądów rejonowych wpłynęło w styczniu aż 1271 wniosków firm o ogłoszenie upadłości. Odpowiada to wzrostowi o 20,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. W grudniu wzrost wyniósł 19,7%. Największą ilość, bo aż 246 przypadków (+19,4 proc.), odnotowano w branży budowlanej. W dalszej kolejności uplasował się handel (w tym obsługa i naprawa pojazdów samochodowych) z 204 postępowaniami (+27,5 proc.).

Statistisches Bundesamt zwrócił uwagę na to, że dane uwzględniają jedynie wnioski, które już otrzymały pierwszą decyzję sądu upadłościowego. „W wielu przypadkach faktyczny czas złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przypada trzy miesiące wcześniej” – podaje urząd.

Źródło: Tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!