Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej pracy tymczasowej w Szwajcarii

Temporärarbeit w Szwajcarii

Ze względu na panujący kryzys w Szwajcarii pracodawcy coraz częściej proponują chętnym Temporärarbeit, czyli pracę tymczasową.

„Manpower zanotowało od początku roku około 30% wzrost ofert pracy tymczasowej” – stwierdził rzecznik prasowy portalu Manpower, na którym można znaleźć liczne oferty pracy. Pośród nich większość dotyczy branży logistycznej, handlu wysyłkowego, farmaceutycznej, medycznej (np. w centrach szczepień) oraz przemysłu przetwórczego.

Do tego samego wniosku doszedł szwajcarski RAV. W kwietniu 2021 roku agencje pracy tymczasowej zgłosiły w urzędach ponad 23 tys. wolnych miejsc pracy. Przed kryzysem koronawirusowym liczba ta była o 10 tys. mniejsza.

Kryzys sprzyja pracy tymczasowej

Powodem takiego stanu rzeczy jest obowiązek rejestracji wolnych posad, który dotyczy części branż od 2021 roku. To jednak nie wszystko. Kryzys koronawirusowy i liczne lockdowny wywołały wzrost popularności zatrudnienia tymczasowego pośród pracodawców.

„W przypadku pracy tymczasowej brakuje społecznej integracji w firmie, nie ma zakładowego kształcenia czy dokształcania. Do tego dochodzi niepewność i trzeba się liczyć z tym, że się zarabia mniej”, komentuje Daniel Lampart, główny ekonom w związku Schweizerischer Gewerkschaftsbund. Wprawdzie w niektórych branżach obowiązują umowy taryfowe i stawki minimalne, lecz wizja podwyżki jest mało prawdopodobna.

Niektórym osobom oczywiście pasuje tymczasowe miejsce pracy, lecz większość mieszkańców Szwajcarii chce mieć możliwość  stałej pracy. Do tego kilka pozycji w CV o pracy tymczasowej nie wygląda tak dobrze, jak jeden pełny etat.

Pracownicy tymczasowi są pierwsi do zwolnienia

Wprawdzie pracodawcy zatrudniający pracowników tymczasowych muszą płacić pewną kwotę agencji pracy tymczasowej, lecz nie muszą martwić się o pracowników i mogą ich szybko zwolnić. W przemyśle i branży eventowej po rozpoczęciu kryzysu to właśnie pracownicy zatrudnieni tymczasowo zostali jako pierwsi zwolnieni.

Wzrosty po pandemii

Véronique Polito ze związku zawodowego Unia podejrzewa, że już po pandemii nadal notowany będzie duży wzrost pracy tymczasowej, szczególnie w gastronomii i branży eventowej.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!