Czy opiekunki zastąpią roboty?

Automatyzacja wkracza do kolejnych branż, a pracownicy mogą mieć powody do zaniepokojenia, bowiem wraz z postępem może zniknąć w sumie prawie milion miejsc pracy. Czy to dotyczy również opiekunek i pielęgniarek?

W sumie w 2017 roku w Niemczech w zawodzie opiekunki, pielęgniarki czy położnej pracowało ponad milion osób. Mimo to, zapotrzebowanie nadal jest ogromne. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez organizację branżową Deutscher Pflegerat w RFN brakuje 100.000 osób do pracy przy opiece nad chorymi. Z pomocą może przyjść postęp technologiczny, jednak tylko jeśli zostanie on odpowiednio wykorzystany.

W przyszłości chorzy mają być informowani w szpitalnym łóżku o procesie leczenia i jego alternatywnych formach. Do tego jednak pielęgniarki potrzebowałyby dostępu do danych pacjentów w czasie rzeczywistym, zamiast przeszukiwać tony papierów i akt. Cyfryzacja może uprościć również procesy biurokratyczne m.in. prowadzenie dokumentacji. Z pomocą może przyjść również w zakresie transportu chorych, monitorowania stanu zdrowia oraz planowania wykorzystania zasobów personalnych, o czym poinformował Federalny Instytut ds. Pracy i Techniki (IAT).

Co ciekawe, ten sam instytut krytycznie zapatruje się na wykorzystywanie robotów do opieki nad chorymi i podkreśla, że takie rozwiązanie powinno być drugim wyborem. W tym celu należy poprawić atrakcyjność zawodów związanych z służbą zdrowia i opieką nad osobami starszymi. W ten sposób branża opieki mogłaby zyskać pracowników, którzy stracili pracę w innych zawodach. Roboty mogłyby wspomóc personel szpitalny także w przypadku słabo płatnych godzin nocnych czy zadbać o rozrywkę na oddziałach dziecięcych.

W kontekście cyfryzacji warto wspomnieć, że przeróżne rozwiązania mające ułatwić życie pacjentom i zatrudnionym są co prawda wdrażane lecz w sposób niesystematyczny i niedopasowany do potrzeb jednej i drugiej strony. Rezultatem jest często dodatkowa praca, dodatkowe koszty i frustracja pracowników i pacjentów – twierdzi IAT.

Czy roboty zastąpią zatem opiekunki czy pielęgniarki? Raczej nie, ale mogą znacznie ułatwić im wykonywanie ich pracy, która nie należy do najłatwiejszych.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!