Czy w Niemczech jest bezpiecznie?

Najnowsze badania pokazały, że co trzeci mieszkaniec Niemiec nie czuje się bezpiecznie w kraju.

Z statystyk przedstawionych przez niemiecką policję wynika, że większości ofiarami przestępstw padają osoby wieku 21-59 lat. Mordercami najczęściej okazywali się zaś małżonkowie lub krewni. Aż 43,8% ofiar morderstw i umyślnych zabójstw było powiązanych z podejrzanym. Okazuje się bowiem, że większość ofiar czynów karalnych znała sprawcę. Aż 21% wszystkich ofiar przestępstw z zeszłego roku było w związku lub członkiem rodziny podejrzanego. Kolejne 21,8% znało sprawcę nieformalnie. Byli to więc współlokatorzy, członkowie tych samych klubów czy znajomi.

W przeciwieństwie do sprawców, ofiary mogą być rejestrowane w Policyjnej Statystyce Kryminalnej (PKS) kilkukrotnie. W 2017 roku zarejestrowano w sumie 1.008.510 poszkodowanych, co oznacza spadek w porównaniu do 2016 roku o 0,9%. Spadek dotyczy jednak jedynie ofiar pełnoletnich, w kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i nastolatkowie liczba odrobinę wzrosła. Najczęstszym czynem karalnym było zaś spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (534.266 przypadków) i przestępstwo naruszające wolność osobistą (224.801 przypadków). Wszystkie czyny karalne dotyczą w większości osób pełnoletnich, jedynie w kategorii sfery seksualnej duży odsetek ofiar (25,1%) dotyczy młodzieży. Dorośli poszkodowani są najczęściej w wieku 30-40 lat. Najmniejszą grupą są zaś osoby po 60 roku życia. Prawie 60% pokrzywdzonych w każdej kategorii stanowią mężczyźni. Jedynym wyjątkiem jest przemoc seksualna, gdzie około 93% zarejestrowanych ofiar to kobiety. Podczas gdy ilość męskich poszkodowanych spadła w porównaniu do zeszłego roku o 1,57%, to w przypadku kobiet – lekko wzrosła.

Odsetek obcokrajowców w ogóle ludności wynosi 11,56%. Pośród zarejestrowanych poszkodowanych odnotowano zaś 22,5% osób o innym obywatelstwie. W kategorii groźnego i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu liczba zagranicznych poszkodowanych leży na poziomie 31,2%. Najczęstsze ofiary innych narodowości to Turkowie (12,8%), Syryjczycy (9,2%), Polacy (7%) i Afgańczycy (6,4%). Duża liczba zagranicznych ofiar powiązana jest też z liczbą obcokrajowców, którzy byli sprawcami przestępstw (30,4%). „Wiele przestępstw dokonywanych jest przez uchodźców przeciw uchodźcom w placówkach dla uchodźców” stwierdził Rainer Wendt, przewodniczący niemieckiego związku policji DPoIG, który tłumaczy, że ataki są często spowodowane religijnymi, politycznymi lub etnicznymi motywami.

Z danych PKS wynika też, że około 7,4% zarejestrowanych ofiar to policjanci. W porównaniu do danych z zeszłego roku to wzrost aż o 3,6%. 63,8% funkcjonariuszy zostało poszkodowanych w ramach oporu przeciwko policji, 28% ofiar doświadczyło zaś ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 6% grożono w trakcie służby. Wendt poinformował, że z roku na rok liczby te są coraz większe. Policję atakuje się nawet „bez jakiegokolwiek powodu. Przy okazji zwykłych kontroli drogowych, wypadków czy zakłóceń ciszy nocnej sytuacja szybko się zaostrza i powodując stosowanie przemocy przeciwko funkcjonariuszom. Policjanci muszą wtedy odpokutować za całą złość, agresję i frustrację nagromadzoną w społeczeństwie” stwierdził Wendt.

Źródło: bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!