Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nie tylko w Zurychu i Genewie

Czynsze w Szwajcarskich miasteczkach cały czas rosną

Dla wielu osób w Szwajcarii mieszkanie w dużym mieście leży poza ich możliwościami finansowymi. Dlatego uciekają do mniejszych miast. Z racji tego, że podaż jest tam ograniczona, czynsze rosną.

Czynsze w Szwajcarii rosną zarówno w dużych jak i małych miastach

Jeśli szukasz mieszkania w Zurychu lub Genewie, potrzebujesz nie tylko cierpliwości, ale i pieniędzy. Czynsze za wolne mieszkania, jeśli się takie znajdą, osiągają niebotyczne poziomy. I to we wszystkich kategoriach. Zarówno dwupokojowe mieszkanie dla singli, jak i pięciopokojowe apartamenty dla rodzin są drogie. I to od lat.

Zaskoczeniem jest jednak to, że stale rosnące czynsze pojawiają się także w tych mniejszych Szwajcarskich miastach. Powód: Czynsze w dużych miastach odstraszają potencjalnych klientów, mimo że są oni skłonni zapłacić więcej. W związku z tym uciekają oni do mniejszych miast i podnoszą tamtejsze czynsze. 

Spowolnienia nie widać

Największy wzrost czynszów odnotowano w Lucernie, gdzie wzrosły one o 6,3%. Kolejne miejsca zajmują Lugano (+5,1%) i St. Gallen (+3,8%). Również w miastach takich jak Winterthur, Aarau, Thun czy Frauenfeld czynsze rosną. Eksperci odnotowują wzrost od 1,6 do 3,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W całej Szwajcarii czynsze wzrosły średnio o 2,6 procent.

Spowolnienia, póki co nie widać. Wręcz przeciwnie, niedobór mieszkań pogłębił się z powodu niewielkiej działalności budowlanej w połączeniu ze wzrostem liczby ludności. „Zwiększenie popytu na mieszkania pozwoliło właścicielom w wielu lokalizacjach na podwyższenie wymaganych cen najmu”, mówi Martin Waeber, dyrektor zarządzający SMG – Swiss Marketplace Group.

I dodaje: „Kolejny wzrost czynszów wydaje się prawdopodobny, biorąc pod uwagę przewidywany rozwój sytuacji na rynku mieszkań na wynajem”. Nowa działalność budowlana jest przejrzysta, a liczba złożonych wniosków o budowę wskazuje w najlepszym razie na stagnację budownictwa mieszkaniowego w nadchodzących miesiącach. „Dopóki nierównowaga między niską podażą a wysokim popytem nie zostanie trwale zlikwidowana, osoby poszukujące mieszkania będą musiały stawić czoła rosnącym czynszom”, uważa Waeber.

Szafuza na szczycie

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych kantonach? Największy wzrost czynszów odnotowano w kantonach Zug i Szafuzie (o 5,6 proc.), a także w kantonie Lucerna (+5,1%) i Wallis (+4,6%). Niedobór mieszkań rozwija się zatem „powoli, ale systematycznie, od zjawiska, które dotychczas dotyczyło głównie dużych miast, do zjawiska o charakterze rozległym”. Oznacza to, że nie tylko w miastach mieszkania stają się droższe. Czynsze rosną również na wsi.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!