Aktualnie 356.216 osób jest zarejestrowanych w austriackim urzędzie pracy, 77.380 odbywa szkolenia. Pandemia w ostatnich miesiącach znacząco miała wpływ na te liczby. Teraz okazuje się, że fenomen bezrobocia nie dotyka jedynie osób z niskim dochodem.
Zasiłek dla bezrobotnych całkowitym minimum
Połowa bezrobotnych w 2020 roku otrzymywała przed utratą pracy 1975 euro miesięcznie brutto. Co ciekawe, w 2019 roku połowa wszystkich osób pracujących w austriackich firmach zarabiała jedynie odrobinę więcej, bo 2165 euro miesięcznie. To pokazuje, że kryzys koronawirusowy dotknął także osoby zarabiające średnie pensje. Bezrobocie jest bowiem coraz bardziej powszechne także pośród osób lepiej zarabiających.
Świadczenia, które otrzymali bezrobotni w 2020 roku, są ciągle zbyt niskie. Połowa z nich otrzymuje tylko 978 euro netto miesięcznie. Jednie jedna dziesiąta może liczyć 1325 euro netto miesięcznie. Z kolei średnie wynagrodzenie netto zatrudnionych osób w Austrii wynosiło w 2019 roku 1880 euro.
Nie ma pieniędzy
Podwyżka Arbeitslosengeld jest ze strony bezrobotnych bardzo ważna, by móc się utrzymać, lecz tak szybko wzrastająca liczba osób bez pracy powoduje, że gospodarka regeneruje się wolniej, popyt na zasiłek jest większy, przez co pieniędzy jest mniej.
„Różnica w wysokości świadczenia dla bezrobotnych widoczna jest nie tylko między mężczyznami i kobietami, przy czym te drugie zarabiają średnio o ponad 100 euro netto miesięcznie mniej. Także osoby pobierające zasiłek pomostowy otrzymują, mimo wzrostu Notstandshilfe do poziomu zasiłku dla bezrobotnych, mniej pieniędzy niż osoby pobierające Arbeitslosengeld. To wskazuje na fakt, że osoby lepiej zarabiające są krócej bezrobotne” – stwierdził ekonom Mattias Muckenhuber z Momentum Institut.
Źródło: heute