W obliczu ekstremalnych podwyżek cen mieszkańcy kraju Mozarta zmienili swoje priorytety przy zakupach żywności. Kupuje się mniej – wolumen zakupów krajowych gospodarstw domowych spadł w I półroczu 2023 roku o 3,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Tym samym po raz pierwszy kształtuje się nieco poniżej poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa w 2019 roku.
Cena za koszyk zakupów z podstawowymi produktami, jak wynika z aktualnej analizy przeprowadzonej przez Agrarmarkt Austria (RollAMA), w drugim kwartale była o 11,3% wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Ceny świeżych produktów wzrosły rok do roku o około 10%. Największe podwyżki dotyczyły serów (20%), mleka spożywczego, jogurtów, śmietany, twarogu (+14,6%) oraz jogurtów owocowych, mieszanych napojów mlecznych i deserów (+12,6%). Cena masła wzrosła natomiast jedynie o 1,2%, a świeżych owoców o 3,8%. Ceny mięsa i drobiu wzrosły o 7,9%, a kiełbasy i szynki o 10,6%.
Promocyjne ceny są dla 58% społeczeństwa kryterium zakupów
Pomimo podwyżek, ważnym kryterium przy zakupie jest świeżość (83%) i jakość (65%), choć promocje coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan i stanowią ważne kryterium aż dla 58% kupujących. Eksperci AMA twierdzą, że promocje cieszą się większym zainteresowaniem niż stale niskie ceny. W rzeczywistych zachowaniach zakupowych ceny i promocje są obecnie jeszcze ważniejsze niż jakość. Dotyczy to w szczególności gospodarstw wieloosobowych.
Znaczenie jakości zależy od grup produktów: Według RollAMA, jakość zyskała wyższy priorytet w przypadku jaj, owoców i warzyw oraz mięsa. Ale regionalność była również ważnym wyznacznikiem dla prawie 60% ankietowanych, wyjaśniła ekspertka ds. trendów żywieniowych Hanni Rützle.
Ceny produktów ekologicznych są niższe
Produkty organiczne i ekologiczne w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem. Szczególnie w przypadku owoców i warzyw wzrósł udział produktów organicznych.
Ponieważ ceny żywności ekologicznej wzrosły rok do roku o 12%, czyli mniej niż ceny produktów konwencjonalnych (+14%), obniżono dopłatę do produktów ekologicznych. Według panelu gospodarstw domowych sprzedaż świeżych produktów ekologicznych w sektorze detalicznej sprzedaży żywności wyniosła w pierwszej połowie 2023 roku około 460 mln euro. Oznacza to wzrost o 6%. Jednak ilość zakupionych produktów ekologicznych również spadła o 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Co trzecie euro na oferty specjalne
W odpowiedzi na rosnące ceny branża spożywcza forsuje marki własne i coraz częściej opiera się na promocjach. Udział marek własnych (z wyłączeniem mięsa, owoców, warzyw i ziemniaków oraz artykułów obsługowych) wyniósł 65%. Prawie co trzecie euro trafiło na artykuły promocyjne. Według RollAMA ponad 40% masła i mięsa to produkty promocyjne.
„Chociaż kryzys związany z koronawirusem zasadniczo doprowadził do wzrostu uznania dla żywności, inflacja ponownie skupiła uwagę na cenach i promocjach” – powiedziała dyrektor zarządzająca ds. marketingu AMA Christina Mutenthaler-Sipek.
Wygrywają supermarkety i dyskonty
Zmiany nastąpiły także w kanale dystrybucji: dyskonty i supermarkety zwiększyły swoje udziały w rynku odpowiednio do 29,7% i 45,3%. Rynki konsumenckie i inne źródła zakupów, takie jak marketerzy bezpośredni, stały się mniej atrakcyjne.
Źródło: oe24