Eksperci chcą likwidacji Minijob

Coraz więcej osób jest zatrudnianych na zasadach Minijob czyli tzw. drobnym etacie. Wielu pracowników w ten sposób dorabia. Co ciekawe, eksperci chcą likwidacji tej formy zatrudnienia. O co chodzi?

Liczba osób pracujących na kilku etatach systematycznie rośnie. W porównaniu do do 2003 roku nawet się podwoiła, co potwierdzają dane instytutu IAB, który donosi, że w Niemczech dodatkową pracę ma ponad 3 mln obywateli.

Większość z nich wykonuje tzw. Minijob. Nie bez powodu, bowiem wraz z pakietem reform Petera Hartza z 2003 roku zlikwidowano podatki oraz składki socjalne dla pracy za którą przysługuje wynagrodzenie miesięcznie nieprzekraczające 450 euro.

Jeden z autorów raportu – Enzo Weber stwierdził, że wprowadzone wtedy zmiany na korzyść pracowników obecnie przynoszą więcej szkody niż pożytku. Pierwotnie tzw. drobne etaty miały ułatwić powrót na rynek pracy osobom bezrobotnym a docelowo stworzyć szansę na zatrudnienie na pełnym etacie. Teraz okazuje się, że propozycje pracy w pełnym wymiarze godzin a co za tym idzie, stałe zatrudnienie jest proponowane niezwykle rzadko. Dodatkowo eksperci Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB) twierdzą, że tzw. Minijobs nie gwarantują długofalowego rozwoju zawodowego ani co gorsza żadnej ochrony socjalnej.

Prawo obowiązuje wobec wszystkich pracowników, a więc nawet dobrze zarabiający pracownicy z pomocą drobnego etatu mogą sobie dorobić, nie odprowadzając przy tym podatków – twierdzi Weber. Według ekspertów sytuacja już dawno wymknęła się spod kontroli, a jedynym słusznym rozwiązaniem jest likwidacja drobnego etatu w obecnej konstrukcji. W zamian powinno się wprowadzić ulgi podatkowe dla osób z sektora niskich płac zatrudnionych na pełnym etacie – twierdzi Enzo Weber i dodaje, że taka zmiana pomogłaby tym, którzy faktycznie tego potrzebują.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!