Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Eksperci chcą likwidacji Minijob

Coraz więcej osób jest zatrudnianych na zasadach Minijob czyli tzw. drobnym etacie. Wielu pracowników w ten sposób dorabia. Co ciekawe, eksperci chcą likwidacji tej formy zatrudnienia. O co chodzi?

Liczba osób pracujących na kilku etatach systematycznie rośnie. W porównaniu do do 2003 roku nawet się podwoiła, co potwierdzają dane instytutu IAB, który donosi, że w Niemczech dodatkową pracę ma ponad 3 mln obywateli.

Większość z nich wykonuje tzw. Minijob. Nie bez powodu, bowiem wraz z pakietem reform Petera Hartza z 2003 roku zlikwidowano podatki oraz składki socjalne dla pracy za którą przysługuje wynagrodzenie miesięcznie nieprzekraczające 450 euro.

Jeden z autorów raportu – Enzo Weber stwierdził, że wprowadzone wtedy zmiany na korzyść pracowników obecnie przynoszą więcej szkody niż pożytku. Pierwotnie tzw. drobne etaty miały ułatwić powrót na rynek pracy osobom bezrobotnym a docelowo stworzyć szansę na zatrudnienie na pełnym etacie. Teraz okazuje się, że propozycje pracy w pełnym wymiarze godzin a co za tym idzie, stałe zatrudnienie jest proponowane niezwykle rzadko. Dodatkowo eksperci Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB) twierdzą, że tzw. Minijobs nie gwarantują długofalowego rozwoju zawodowego ani co gorsza żadnej ochrony socjalnej.

Prawo obowiązuje wobec wszystkich pracowników, a więc nawet dobrze zarabiający pracownicy z pomocą drobnego etatu mogą sobie dorobić, nie odprowadzając przy tym podatków – twierdzi Weber. Według ekspertów sytuacja już dawno wymknęła się spod kontroli, a jedynym słusznym rozwiązaniem jest likwidacja drobnego etatu w obecnej konstrukcji. W zamian powinno się wprowadzić ulgi podatkowe dla osób z sektora niskich płac zatrudnionych na pełnym etacie – twierdzi Enzo Weber i dodaje, że taka zmiana pomogłaby tym, którzy faktycznie tego potrzebują.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!