Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Gastronomia w Austrii bije na alarm. Klienci dają coraz mniej napiwków

napiwek

Wielu zatrudnionych w gastronomii polega na napiwkach w swojej pracy. Jednak z powodu inflacji klienci zwracają coraz większą uwagę na własne portfele.

Dawanie napiwków jest utartym zwyczajem, zwłaszcza w sektorze usług. Pracownicy restauracji, fryzjerzy czy taksówkarze są często uzależnieni finansowo od dodatkowego dochodu, który dzięki nim zyskują. Jednak pandemia koronawirusa w połączeniu z obecnymi wzrostami cen doprowadziła tutaj również do odwrócenia trendu. Zastępca rzecznika branżowego Izby Gospodarczej w Vorarlbergu (Vorarlberger Wirtschaftskammer), Stefan Köb, poskarżył się wobec ORF (Österreichischer Rundfunk) na problemy swoich kolegów, którzy cierpią z powodu obecnie istniejącej tendencji do dawania mniejszych napiwków.

Płatność kartą nie bez znaczenia

W niektórych przypadkach napiwki stanowią do 50% dochodów. Köb wyjaśnia, że ​​te dodatkowe płatności ciągle się zmniejszają, a w niektórych przypadkach w ogóle się ich daje. Często ma to wiele wspólnego z płatnościami kartą, podczas których o napiwku po prostu się zapomina.

Z drugiej strony inni zatrudnieni w branży twierdzą, że klienci, którzy płacą kartą, kładą na stole niewielką kwotę – ale z reguły mniejszą niż zaokrąglanie w górę przy płatności gotówką. Rzecznik branży wątpi jednak, że wprowadzenie obowiązkowej opłaty serwisowej mogłoby zrekompensować brakujący napiwek. 

Dyskusja wokół „obowiązkowego napiwku”

Pokazują to niedawne przykłady z Wiednia. Ostatnio na wiedeńskim Naschmarkt zrobiło się głośno o „obowiązkowym napiwku”. Ponieważ klienci skąpią na napiwkach, zarządcy restauracji automatycznie pobierają opłatę w wysokości 10%. Nieco mniej, bo 4% są naliczane na stoisku z kiełbaskami. Dodatkowe opłaty wywołały ostatnio jednak sporo irytacji.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!