Gastronomia w Austrii bije na alarm. Klienci dają coraz mniej napiwków

napiwek

Wielu zatrudnionych w gastronomii polega na napiwkach w swojej pracy. Jednak z powodu inflacji klienci zwracają coraz większą uwagę na własne portfele.

Dawanie napiwków jest utartym zwyczajem, zwłaszcza w sektorze usług. Pracownicy restauracji, fryzjerzy czy taksówkarze są często uzależnieni finansowo od dodatkowego dochodu, który dzięki nim zyskują. Jednak pandemia koronawirusa w połączeniu z obecnymi wzrostami cen doprowadziła tutaj również do odwrócenia trendu. Zastępca rzecznika branżowego Izby Gospodarczej w Vorarlbergu (Vorarlberger Wirtschaftskammer), Stefan Köb, poskarżył się wobec ORF (Österreichischer Rundfunk) na problemy swoich kolegów, którzy cierpią z powodu obecnie istniejącej tendencji do dawania mniejszych napiwków.

Płatność kartą nie bez znaczenia

W niektórych przypadkach napiwki stanowią do 50% dochodów. Köb wyjaśnia, że ​​te dodatkowe płatności ciągle się zmniejszają, a w niektórych przypadkach w ogóle się ich daje. Często ma to wiele wspólnego z płatnościami kartą, podczas których o napiwku po prostu się zapomina.

Z drugiej strony inni zatrudnieni w branży twierdzą, że klienci, którzy płacą kartą, kładą na stole niewielką kwotę – ale z reguły mniejszą niż zaokrąglanie w górę przy płatności gotówką. Rzecznik branży wątpi jednak, że wprowadzenie obowiązkowej opłaty serwisowej mogłoby zrekompensować brakujący napiwek. 

Dyskusja wokół „obowiązkowego napiwku”

Pokazują to niedawne przykłady z Wiednia. Ostatnio na wiedeńskim Naschmarkt zrobiło się głośno o „obowiązkowym napiwku”. Ponieważ klienci skąpią na napiwkach, zarządcy restauracji automatycznie pobierają opłatę w wysokości 10%. Nieco mniej, bo 4% są naliczane na stoisku z kiełbaskami. Dodatkowe opłaty wywołały ostatnio jednak sporo irytacji.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!