Zarobki nie są uzależnione tylko od wykonywanego zawodu, ale również miejsca zamieszkania – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Jak można było się spodziewać, różnice w zarobkach są spore.
Na szczycie listy znajdziemy Monachium, Frankfurt nad Menem oraz Wolfsburg, gdzie średnie zarobki wynoszą 4 300 euro brutto. Wynika to z obecności koncernów BMW, Siemens, VW oraz banków, które oferują wiele miejsc pracy za dobre pieniądze. Na miejscu czwartym znalazło się miesięcznie wynagrodzenie brutto w wysokości 4 000 euro, które otrzymują zatrudnieni w Ingolstadt, Baden Baden, Erlangen, Salzgitter i Göppingen.
Do średniego miesięcznego zarobku brutto w roku 2014 z zarobkami w wysokości 2 500 euro zbliżyły się miasta Hof (Bawaria), Rostock (Meklemburgia – Pomorze Przednie), Eberswalde (Brandenburgia), Schwerin (Meklemburgia – Pomorze Przednie), Magdeburg (Saksonia-Anhalt), Frankfurt nad Odrą (Brandenburgia), Erfurt (Turyngia) i Weimar (Turyngia).
Ostatnie miejsca w zestawieniu zajmują miejscowości ze Wschodnich Niemiec. W Perleberg w Brandenburgii średnie zarobki brutto wynoszą zaledwie 2 000 euro, czyli o ok. 500 euro więcej niż płaca minimalna 1 473 euro. Nieco więcej, bo 2 200 euro brutto zarabiają pracujący w Mittelsachsen, Eichsfeld, Pößneck i w okolicach Rudaw.
Jak sprawa wygląda w poszczególnych krajach związkowych pokazuje poniższa grafika. Im jaśniejsza barwa, jaką został oznaczony dany region – tym wyższe zarobki brutto.
Źródło: Focus