Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Gdzie w Niemczech zarabia się najwięcej?

Średni dochód miesięczny w Niemczech wynosi 2 439 euro. Różnice w zarobkach w różnych zakątkach kraju są jednak ogromne. Gdzie zarabia się najwięcej? Gdzie zarabia się najmniej? Odpowiadamy.

Zarobki nie są uzależnione tylko od wykonywanego zawodu, ale również miejsca zamieszkania – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Jak można było się spodziewać, różnice w zarobkach są spore.

Na szczycie listy znajdziemy Monachium, Frankfurt nad Menem oraz Wolfsburg, gdzie średnie zarobki wynoszą 4 300 euro brutto. Wynika to z obecności koncernów BMW, Siemens, VW oraz banków, które oferują wiele miejsc pracy za dobre pieniądze. Na miejscu czwartym znalazło się miesięcznie wynagrodzenie brutto w wysokości 4 000 euro, które otrzymują zatrudnieni w Ingolstadt, Baden Baden, Erlangen, Salzgitter i Göppingen.

Do średniego miesięcznego zarobku brutto w roku 2014 z zarobkami w wysokości 2 500 euro zbliżyły się miasta Hof (Bawaria), Rostock (Meklemburgia – Pomorze Przednie), Eberswalde (Brandenburgia), Schwerin (Meklemburgia – Pomorze Przednie), Magdeburg (Saksonia-Anhalt), Frankfurt nad Odrą (Brandenburgia), Erfurt (Turyngia) i Weimar (Turyngia).

Ostatnie miejsca w zestawieniu zajmują miejscowości ze Wschodnich Niemiec. W Perleberg w Brandenburgii średnie zarobki brutto wynoszą zaledwie 2 000  euro, czyli o ok. 500 euro więcej niż płaca minimalna 1 473 euro. Nieco więcej, bo 2 200 euro brutto zarabiają pracujący w Mittelsachsen, Eichsfeld, Pößneck i w okolicach Rudaw.

Jak sprawa wygląda w poszczególnych krajach związkowych pokazuje poniższa grafika. Im jaśniejsza barwa, jaką został oznaczony dany region – tym wyższe zarobki brutto.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.