W Niemczech różnice między dochodami rozporządzalnymi zauważalne są nie tylko między wschodem a zachodem, ale również między południem a północą. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI).
Najlepsze zarobki otrzymują mieszkańcy Heilbronn. Przeciętny dochód rozporządzalny na mieszkańca to 42 275 euro. Na drugim miejscu ze średnim dochodem 38 509 euro plasuje się natomiast okręg Starnberg.
Zupełnie odwrotną sytuację odnotowano w Gelsenkirchen i Dusiburgu, gdzie dochód na jednego mieszkańca to 17 015 euro oraz 17 741 euro. Jest to nawet mniej niż średnie dochody w całym kraju. Te bowiem plasują się na poziomie 23 706 euro.
Jak badacze obliczyli dochód rozporządzalny?
Dochód rozporządzalny w badaniu to dochód pierwotny, czyli suma dochodów z majątku i zatrudnienia, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne, podatki dochodowe, podatki od majątku i inne bezpośrednie wydatki. Do tego dodano świadczenia społeczne i inne transfery publiczne.
Ponadto doliczono świadczenia takie jak ubezpieczenie samochodu lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tym sposobem badacze doszli do dochodu rozporządzalnego prywatnych gospodarstw domowych, który można przeznaczyć na konsumpcję lub zaoszczędzić. Następnie dzielili go przez całkowitą liczbę ludności, aby uzyskać dochód na mieszkańca.
Źródło: tagesschau.de