Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Hartz IV: Żarty się skończyły! Jobcenter zaostrza kary!

Nie przekazując wyczerpujących informacji na temat swoich dochodów do Jobcenter, beneficjenci świadczenia Hartz IV w Niemczech narażają się na surowe kary oraz wysokie grzywny. Sankcje zostały właśnie zaostrzone.

Zgodnie z informacjami przewijającymi się w niemieckiej prasie, Federalny Urząd Pracy (BA) zaostrzył kary dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II nazywany popularnie Hartz IV. Od tego momentu za ukrywanie ważnych informacji przed Jobcenter należy liczyć się z karą sięgającą nawet 5.000 euro!

Tak wysoka grzywna może zostać nałożona na odbiorcę świadczenia, który „nie udzielił, udzielił niewłaściwych / fałszywych, udzielił niepełnych, nie udzielił w wyznaczonym terminie” informacji będących podstawą do obliczenia świadczenia dla bezrobotnych. Dotychczas kary groziły tylko za udzielanie fałszywych informacji. Kar nie nakładano w przypadku nie udzielenia informacji.

Nowe zasady mają ostatecznie domknąć tę lukę prawną. Zgodnie z informacjami prasy – regulacje obowiązują dla wszystkich wniosków, które zostały złożone od 1 sierpnia bieżącego roku.

Do osób, które zostaną objęte nowymi zasadami mogą należeć świadczeniobiorcy, którzy przykładowo zatają informacje o otrzymanym spadku co wiąże się z otrzymywaniem wyższego świadczenia niż danej osobie przysługuje. Jeśli jednak waga wykroczenia nie będzie duża, Jobcenter nałoży karę w wysokości 55 euro. Dotąd było to 50 euro.

Kto nie zareaguje na wezwania i nie zapłaci grzywny, musi liczyć się w najgorszym wypadku nawet z tzw. aresztem dłużnika. Areszt ma być stosowany zgodnie z informacjami płynącymi z urzędu przede wszystkim w przypadku osób, które wykazują wyraźny brak chęci do uiszczenia opłaty. To jednak nie wszystko. Od tego momentu Jobcenter będzie również informować urzędy zajmujące się sprawami cudzoziemców w Niemczech, jeśli zadłużenie świadczeniobiorcy zza granicy przekroczy 1.000 euro. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.