Hulajnogą przez Wiedeń

Po samochodach, skuterach i rowerach nadeszła pora na hulajnogi z napędem elektrycznym. Amerykańska firma Lime odda do użytku mieszkańców Wiednia nowy środek transportu.

System wypożyczenia elektrycznych hulajnóg będzie funkcjonował podobnie, jak w przypadku publicznych rowerów miejskich z tym jednak wyjątkiem, że nie trzeba będzie odstawiać ich do konkretnych punktów. Jak podaje przedsiębiorstwo, z końcem września na wiedeńskich ulicach pojawi się od 200 do 300 limonkowych hulajnóg.

Akumulator nowych pojazdów został tak skonstruowany, że wytrzymuje cały dzień – i tyle wystarczy, ponieważ w nocy firma będzie zbierała hulajnogi w celu ich naładowania. Cena również została już ustalona – wynajem kosztuje 1 euro i następuje przez aplikację, później nalicza się 15 centów za każdą minutę.

Problemem może być parkowanie hulajnóg – zapowiedziana dowolność nie oznacza nie przestrzegania zasad. Aplikacja, za pomocą której będzie można wynająć pojazd, dokładnie informuje, gdzie nie wolno zostawiać hulajnóg – na czele listy znajdują się zabytkowe miejsca oraz parki. Lime próbuje dojść do porozumienia z władzami miasta, aby hulajnogi można było odstawiać także w miejscach przeznaczonych dla rowerów i jednocześnie zobowiązuje się monitorować swoje pojazdy, aby nie przeszkadzały pieszym.

Należy jednak pamiętać, że z punktu widzenia prawa hulajnogi elektryczne traktowane są jak rowery – i dotyczą je takie same zasady, o ile nie przekraczają prędkości 25 km/h (wtedy zaliczają się już do motocykli). Jazda po chodnikach jest zatem niedozwolona. Nie należy mylić elektrycznej hulajnogi z taką bez napędu – tę rzeczywiście można zabrać niemal wszędzie.

Źródło: krone.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!