Okazuje się, że osoby pracujące w call center w Niemczech muszą pogodzić się ze stosunkowo niskimi zarobkami. Z atlasu wynagrodzeń Federalnego Urzędu Pracy wynika, że średnia płaca doradców klienta w call center wynosi 1.929 euro. Jednak dokładna wysokość zarobków zależna jest od miejsca zamieszkania. W Badenii-Wirtembergii można bowiem liczyć na 2.455 euro miesięcznie, a w Bawarii na 2.504 euro. Meklemburgia-Pomorze Przednie zapewnia jedynie 1.724 euro, a Brandenburgia jeszcze mniej, bo 1.706 euro. Godnie zarabiają jedynie liderzy poszczególnych teamów, średnie zarobki wynoszą bowiem 3.101 euro, a w Bawarii można otrzymać nawet do 5.000 euro.
Z danych Gehalt.de wynika, że roczne zarobki pracowników call center wynoszą oscylują wokół 18.000 -19.000 euro. Markus Nöthen, z Zjednoczonego Związku Zawodowego dla Sektora Usług (Ver.di) twierdzi, że większość telefonicznych doradców klienta zarabia jedynie ustawową płacę minimalną, która od 2019 roku wynosi 9,19 euro brutto na godzinę. Po przejściu na emeryturę taka stawka nie wystarcza nawet na emeryturę powyżej poziomu zabezpieczenia podstawowego (Grundsicherungs-Niveau).
Wysokość zarobków zależy od wielu czynników, w tym nie tylko miejsca zamieszkania. W Ver.di zarejestrowano prawie 7 tys. call center, które zatrudniają w sumie ponad 500.000 pracowników. Z tego ponad 10.000 osób pracuje u zewnętrznych usługodawców. Ci otrzymują o wiele niższe zarobki niż pozostali doradcy klienta. Podobne wnioski można wyciągnąć z badania firmy doradztwa personalnego TGMC oraz instytutu badań rynku pracy Saavy. Okazuje się, że wynagrodzenie w call center będących częścią przedsiębiorstwa jest średnio o 3 euro wyższe niż w call center, realizujących usługi outsourcingowe. Także ilość dni urlopowych jest większa, a na najlepsze zarobki mogą liczyć team leaderzy. Z badania wynika także, że w branży różnice w wynagrodzeniu wynoszą aż do 42%. Alarmująca jest liczba chorych pracowników call center, jest ona bowiem dwa razy wyższa, niż średnia krajowa. Także fluktuacja kadr jest większa niż w innych branżach.
Źródło: Federalny Urząd Pracy