Dodatkowe 68 tysięcy osób

Imigracja w Szwajcarii osiągnęła rekordowy poziom

aktualności Szwajcaria, migracje szwajcaria, imigranic szwajcaria
Zdjęcie: freepik
Prawie 70 tysięcy osób z Unii Europejskiej i krajów EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) wyemigrowało do Szwajcarii w 2023 roku. To wynika z raportu opublikowanego przez Seco.

Liczba migrantów w Szwajcarii wciąż rośnie. W rocznym sprawozdaniu dotyczącym migracji wyraźnie to widać. Aż 68 tys. osób przyjechało z krajów UE/EFTA – i to tylko w ubiegłym roku. To najwyższy poziom imigracji od 2008 roku. Szefowa Seco (Sekretariat Stanu ds. Gospodarki) Helene Budliger Artieda określiła tę ilość jako „coś wyjątkowego”. 

Co ciekawe ani osoby ubiegające się o azyl, ani Ukraińcy o statusie S nie są wliczani do tej liczby. Ponadto prawie 400 000 osób jest zarejestrowanych jako pracownicy przygraniczni, ponieważ każda z nich przebywa za granicą i nie jest uznawana za ludność zamieszkującą na stałe.

Wysokie zapotrzebowanie gospodarki prowadzi do imigracji

Popyt na rynku pracy na pracowników z obszaru UE jest wysoki, stwierdza Seco w swoim raporcie, co z kolei jest główną przyczyną imigracji. „Nadal udaje się dobrze zaspokoić to zapotrzebowanie”, mówi agencja. Bezrobocie jest tak niskie, jak nigdy od 2001 r. Rodzimy potencjał pracowniczy został niemal wyczerpany. „Chociaż w ostatnich latach udało się osiągnąć dalszy wzrost aktywności zawodowej obywateli, możliwości były raczej ograniczone”, kontynuuje Seco.

Szwajcaria jest zależna od imigrantów również z innego względu. Mowa o starzejącym się społeczeństwie. Oznacza to, że coraz mniej młodych Szwajcarów jest  aktywnych zawodowo, a starsze pokolenia powoli przechodzą na emeryturę. 21% imigrantów pochodzi z Niemiec, 11% z Francji. Kolejne miejsca zajmują Włochy, Hiszpania, Polska i Rumunia.

Imigranci otrzymują więcej zasiłków dla bezrobotnych niż obywatele

Sytuacja w zakresie ubezpieczeń społecznych jest niejednoznaczna. Z jednej strony imigranci otrzymują niższe emerytury, co jest logiczne, ponieważ większość z nich nadal pracuje. Z drugiej strony, zagraniczni pracownicy „wnoszą proporcjonalnie mniejsze składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, niż otrzymują z niego świadczenia dla bezrobotnych”, czytamy w raporcie.

Odzwierciedla to fakt, że imigranci częściej niż miejscowi „mają niestabilne zatrudnienie, np. sezonowe, które wiąże się z wysokim ryzykiem bezrobocia”. Wskaźniki pomocy społecznej dla imigrantów i mieszkańców są jednakowo niskie.

Źródło: Seco / 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!