Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Banki zwiększają prowizje za korzystanie z bankomatów

Szybka wypłata pieniędzy w prywatnym banku? Dla klientów kas oszczędnościowych oraz banków spółdzielczych może się to okazać niezwykle kosztowym interesem. Wszystko dlatego, że Commerzbank i inne instytucje finansowe podnoszą prowizje za korzystanie z swoich bankomatów.

Klienci popularnych w Niemczech kas oszczędnościowych oraz banków spółdzielczych muszą być przygotowani na wyższe prowizje, jeśli tylko wypłacą pieniądze w bankomacie należącym do jednego z prywatnych banków.

Deutsche Bank, Postbank oraz National Bank wypowiedziały umowę, zakładającą prowizję za korzystanie z automatów na poziomie 1,95 euro. Powodem decyzji są banki Raiffeisen, kasy oszczędnościowe oraz banki ludowe, które posiadają bardziej rozbudowaną sieć bankomatów i naliczają dużo wyższe opłaty dla klientów innych jednostek za korzystanie z swoich urządzeń.

Przedstawiciele Commerzbank zapowiedzieli wczoraj, że prowizja wzrośnie do 3,90 euro wraz z 1 października. Z kolei National Bank już od początku czerwca nalicza opłaty rzędu 4,50 euro. Deutsche Bank i Postbank na razie nie odniosły się do tej kwestii.

Deutsche Bank, Postbank, Commerzbank oraz HypoVereinsbank mają w Niemczech w sumie 9.000 bankomatów. Po tym jak utworzyły grupę „Cash Group” nie naliczają swoim klientom żadnych opłat. Podobnie jest z bankami zrzeszonymi w „Cash Pool”.

Z kolei kasy oszczędnościowe naliczają klientom innych banków (prywatne, internetowe, ludowe itd.) średnio 4,30 euro jeśli ci korzystają z ich automatów.

Źródło: SPIEGEL

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.