Według wstępnych szacunków austriackiego urzędu statystycznego (Statistik Austria), inflacja spadła w lipcu do 7,0% z poziomu 8,0%, który miała w czerwcu, ale nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Spadek wynika głównie z malejącego nacisku na ceny energii dla gospodarstw domowych.
„W lipcu 2023 r. inflacja w Austrii ponownie znacząco spadła: po 8,0% w czerwcu wzrost cen w lipcu spadł do średnio 7,0% – a tym samym do najniższej wartości od marca 2022 roku. Główny wpływ miał na to nacisk na ceny energii dla gospodarstw domowych, które znacznie wzrosły na początku wojny na Ukrainie i teraz napędzają inflację znacznie mniej niż rok temu. Ponadto paliwo i olej opałowy są znacznie tańsze w porównaniu z lipcem ubiegłego roku” – mówi dyrektor generalny Statistik Austria, Tobias Thomas.
Z danych z poprzednich miesięcy wynika, że inflacja w czerwcu wynosiła 8,0%, w maju 9,0%, a w styczniu 11,2%.
Porównanie z UE
W porównaniu z innymi krajami UE inflacja w Austrii jest obecnie wyższa. Na przykład Niemcy podały szacunkową stopę inflacji w lipcu na poziomie 6,2%.
Inflacja w strefie euro nadal spada
Roczna stopa inflacji w strefie euro szacowana jest na 5,3% w lipcu 2023 roku, co oznacza spadek w porównaniu z 5,5% w czerwcu. Według wstępnych szacunków opublikowanych w poniedziałek przez Eurostat stopa inflacji w Austrii spadła. Jednak w porównaniu z innymi krajami strefy euro krajowa stopa inflacji nadal należy do najwyższych.
Inflacja jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych krajach strefy euro: najwyższe szacunki mają Słowacja (10,2%) i Chorwacja (8,1%), podczas gdy szacowana inflacja w Belgii (1,6%) i Luksemburgu (2,0%) była najniższa. Niemcy są powyżej średniej z 6,5%.
Spadające ceny energii
Ceny energii w strefie euro spadły w lipcu o 6,1% w porównaniu rok do roku (W czerwcu spadek wyniósł 5,6%).
Stopa inflacji dla żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych spadła nieznacznie do 10,8% z 11,6% w czerwcu. Ceny usług ponownie nieznacznie wzrosły w lipcu o 0,2 punktu procentowego do 5,6%. Stopa bazowa, która nie obejmuje zmiennych cen energii i żywności, a także alkoholu i wyrobów tytoniowych, pozostała stabilna na poziomie 5,5%.
Pomimo spadku w strefie euro, stopa inflacji jest nadal znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który wynosi 2%. EBC podniósł stopy procentowe po raz dziewiąty z rzędu. Kluczowa stopa procentowa, po której banki komercyjne mogą uzyskać świeże pieniądze z EBC, wzrosła do 4,25%.
Źródło: Kurier