Rynek zatrudnienia czeka pewnego rodzaju stagnacja związana ze stopą bezrobocia. W ciągu najbliższych lat % bezrobocia najprawdopodobniej pozostanie bez zmian albo minimalnie wzrośnie.
A jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach europejskich?
Inflacja w Europie a wyjazd do pracy za granicę
Niemcy
Niemcy również odczuwają skutki inflacji. Jednak, szacuje się, że zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Niemczech nie ulegnie zmianie.
Francja
Sytuacja we Francji wygląda podobnie jak w Niemczech. Poziom inflacji jest bardzo wysoki, a mimo tego, pracodawcy borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry.
Holandia
W ostatnich miesiącach w Holandii odnotowano największe wzrosty cen na żywność oraz najwyższy poziom inflacji na przełomie ostatnich 30-40 lat. Natomiast zapotrzebowanie na pracowników będzie utrzymywać się na tak samo wysokim poziomie.
Kraje skandynawskie
Mowa o najstabilniejszych gospodarkach całego świata. Dosłownie każdy kraj skandynawski znajduje się w TOP-5 najlepszych czy najszczęśliwszych krajów. Czy inflacja przyczyniła się do zmian w Norwegii, Szwecji czy Danii?
Okazuje się, że nawet stabilne gospodarki walczą z niemal najwyższą inflacją od lat. Niemniej jednak, poziom inflacji w krajach skandynawskich jest kilkukrotnie mniejszy w porównaniu np. do Polski.
Irlandia
Inflacja w Irlandii wyjątkowo bardzo mocno przyczyniła się do spadku produkcji przemysłowej na poziomie ok. 30% w porównaniu do 2021 roku. A to z kolei może doprowadzić do wzrostu % bezrobocia.
Belgia
Inflacja w Belgii okazała się być rekordowa. Mimo tego, prognozy na 2023 rok nie przewidują spadku zapotrzebowania na pracowników.
Wielka Brytania
W UK liczba osób zatrudnionych w okresie od lipca do września spadła prawie o 52 tysiące, co przyczyniło się do wzrostu stopy bezrobocia. Prognozy ekspertów na 2023 rok nie są obiecujące: kontynuacja wzrostu % bezrobocia, podwyżki cen, brak miejsc pracy w branży gastronomicznej/hotelarskiej.
Litwa, Łotwa, Estonia, Włochy, Hiszpania, Chorwacja
Jeżeli mówimy o tych krajach, to niestety inflacja przyczyni się do sporej fali migracyjnej na przełomie 2022-2024. Mniej stabilne gospodarki są niemal najbardziej poszkodowane w obecnych czasach. Dlatego też, mieszkańcy tych krajów zaczynają szukać zatrudnienia za granicą.
Podsumowanie
Znajdź pracę na 2023 rok na europa.jobs
/Materiał partnera/