Jak bezrobotny Polak niemiecki wymiar sprawiedliwości pokonał

Niemieckie Jobcenter obcięło żyjącemu w Niemczech wraz z swoją rodziną Polakowi. Ten jednak nie dał za wygraną.

Z argumentacją polskiego obywatela zgodził się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu, który orzekł, że “obywatele Unii Europejskiej, którzy poszukują pracy w Niemczech, mają prawo do świadczeń socjalnych jeśli ich dzieci uczęszczają w RFN do szkoły, a co za tym idzie wnioskujący ma z tego tytułu prawo do pobytu”.

Sprawa dotyczyła Polaka, który w Niemczech przebywa wraz z dwoma córkami od 2013 roku. W 2015 i 2016 roku mężczyzna był kilkukrotnie zatrudniony i wykonywał różne prace na terenie RFN. Jego rodzina korzystała z pomocy państwa częściowo w 2016 i 2017 roku. W 2017 roku urzędnicy zdecydowali o wstrzymaniu wypłaty świadczenia Hartz IV. Jobcenter uznało, że Polak przebywa w Niemczech w celu szukania pracy i tym samym nie ma prawa do zasiłku.

Polak nie dał za wygraną i wytoczył urzędowi proces. Krajowy Sąd Socjalny Nadrenii Północnej-Westfalii uznał, że jego powództwo dotyczy naruszenia prawa unijnego i skierował sprawę do TSUE w Luksemburgu.

Tam sędziowie już nie mieli wątpliwości, że sprawiedliwość stoi po stronie mężczyzny. Trybunał uznał, że Jobcenter nie może powoływać się w tym przypadku na klauzulę mówiącą o tym, że zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV nie przysługuje obywatelom UE szukającym pracy w Niemczech. Sędziowie orzekli, że niemiecki urząd pracy musi wypłacić Polakowi świadczenia na podstawie niezależnego prawa pobytu, zgodnie z którym polski obywatel musi być traktowany na równi z Niemcami w zakresie świadczeń socjalnych. Wspomniane prawo do pobytu wynika bowiem z obowiązku szkolnego, którym są objęte dzieci powoda.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!