Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Jak uchronić się przed zwolnieniem?

Powództwo o ochronę przed wypowiedzeniem może uratować Cię przed zwolnieniem niezgodnym z prawem. O czym należy pamiętać podejmując ten krok?

Ochrona przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutz) chroni pracownika

Ustawa o ochronie pracowników przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę (Kündigungsschutzgesetz, KSchG) chroni pracowników przed samowolnym zwolnieniem pracownika przez pracodawcę i określa, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest prawomocne. Warto pamiętać, że przy zwolnieniu należy podać jego powód. Niektóre grupy pracowników, np. kobiety w ciąży, obowiązują specjalne prawa. Jeżeli jednak zabezpieczenie wynikające z ustawy nie wystarcza, trzeba skorzystać z powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem.

Wnoszenie powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutzklage)

Zostając zwolnionym, pracownik ma dwie możliwości – albo akceptuje decyzję byłego już szefa, albo z nią walczy. W przypadku drugiej opcji należy wpierw przeprowadzić rozmowę z pracodawcą lub radą zakładową. Nic nie wskórałeś? Zatem masz prawo do wniesienia powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu terminów. Zgodnie z artykułem 4 KSchG pracownik ma trzy tygodnie na wniesienie powództwa. Po upływie tego czasu, nie można odwoływać się od zwolnienia.

Jak w każdym wypadku, także tutaj istnieją wyjątki od reguły. Skargę można zatem wznieść po upływie terminu, jeżeli pracownik miał szczególne utrudnienia w jej wniesieniu. Musi to nastąpić nie później niż dwa tygodnie od momentu ustania przeszkody, którą może być np. ciężka choroba.

Koszty powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem – ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych (Rechtsschutzversicherung)

Ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych jest sensowne, ponieważ może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał ponieść koszty postępowania.

Jeżeli wygrasz sprawę, stosunek pracy będzie trwał nadal. Sytuacja w pracy będzie na pewno napięta, dlatego lepiej umówić się na rozmowę z pracodawcą i przedyskutować kwestię Twojej dalszej pracy w przedsiębiorstwie. Czasem warto zdecydować się na umowę znoszącą określony stan lub rozwiązująca określony stosunek prawny (Aufhebungsvertrag). 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.