Jak żyją studenci w Szwajcarii?

Życie studenta w Szwajcarii

Obraz leniwego studenta, to już dawno obalony mit. Coraz więcej studentów poza uczelnią chodzi jeszcze do pracy.

W 2020 roku przeciętny student przeznaczył 35,4 godziny na swoje wykształcenie, a 9,7 godzin pracował. Ogółem trzech na czterech studentów chodziło do pracy. Z tych 73%, 68% miało poziom zatrudnienia powyżej 40%. Dane pochodzące z Federalnego Urzędu Statystycznego (Bundesamts für Statistik (BFS) dotyczą oczywiście początku 2020 roku, zanim pandemia uderzyła w gospodarkę.

Prawie co druga studiująca osoba (47%) pochodziła z rodziny, w której co najmniej jeden z rodziców również uzyskał wykształcenie wyższe. 33% absolwentów uniwersytetów i wyższych szkół zawodowych miało pochodzenie migracyjne. Jest to poniżej średniej mieszkańców (38%).

Większość studiujących osób w poprzednim roku, to kobiety (53%). Niektórzy (5,4%), pomimo że mieli już dziecko, nadal kontynuowali naukę, aby zdobyć wykształcenie wyższe.

Hotel Mama

41% studiujących mieszkało  w 2020 roku jeszcze w domu rodzinnym. Jest to stale zyskujący na popularności trend. Jednak w zależności od regionu można napotkać oczywiście różnice. Przykładowo w Zurychu 29% studiujących mieszkało u rodziców, a 16% wyprowadziło się do akademików. 

35% osób, które opuściły dom rodzinny miały problemy ze znalezieniem nowego mieszkania. Szczególnie w rejonie Zurychu (41%) i Jeziora Genewskiego (54%). Dla porównania we wschodniej Szwajcarii owy problem miało tylko 11% studentów.

Im starszy, tym samodzielniejszy student

Wraz z wiekiem wzrastają dochody. Podczas gdy osoby poniżej 20 roku życia wypracowywały średnio 13% swoich dochodów, to przypadku osób w wieku 30-35 lat odsetek ten wynosił 68%.

Zdecydowanie najrzadziej do pracy musiały iść dzieci rodziców z wyższym wykształceniem zawodowym (32%), a następnie dzieci rodziców z wykształceniem średnim (39%). W przypadku pozostałych wykształceń rodziców, młodzi sami zarabiali od 44 do 47% swoich dochodów.

U dzieci rodziców, którzy nie mają wykształcenia ponadpodstawowego, 40% wydatków pokrywają rodzice, ale młodzi sami muszą zarobić 44% swoich dochodów, resztę stanowią stypendia i pożyczki.

Źródło: BFS

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!