Inflacja uderza w niemal każdą dziedzinę życia. Pomimo iż w sierpniu br. inflacja w Austrii minimalnie się obniżyła, to i tak nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Jak podaje Statistik Austria w ubiegłym miesiącu inflacja wynosiła 9,3%. Instytut Momentum na podstawie obliczenia Komisji UE informuje, że płaca realna w tym roku mogła spaść o nawet 4%. To kolejny negatywny rekord w 2022 roku. Ponieważ jest to największa utrata siły nabywczej wynagrodzenia osób zatrudnionych od lat 60-tych XX wieku. Nawet podczas kryzysu finansowego płaca realna obniżyła się o zaledwie 1%.
“Bez podwyżek grozi jeszcze większa utrata siły nabywczej”
Od 1960 do 1990 roku dochód realny spadł tylko raz, podaje Momentum na podstawie informacji z bazy danych Ameco. Od tego czasu spadek rzeczywistych wynagrodzeń można było zaobserwować jednak już 9 razy, wliczając obecny rok. Ponadto roczne podwyżki rzeczywistych wynagrodzeń w latach 60-tych ąz do początku lat 90-tych ubiegłego wieku sięgały często ponad 1,5%. Tak wysokiego poziomu podwyżek nie osiągnięto od końca lat 90-tych XX wieku.
“Bez podwyżek wypłat w następnym roku grozi taka sama lub jeszcze poważniejsza utrata siły nabywczej dla osób zatrudnionych”, ostrzega Ekonom Instytutu Momentum Jakob Sturn. Rozwój rzeczywistego wynagrodzenia wskazuje na to, ile mniej lub więcej w stosunku do poprzedzającego roku zarabia przeciętny pracownik. Kwota ta jest skorygowana o stopę inflacji. Już w maju ekonomiści spodziewali się wyraźnego spadku. Co prawda nominalnie Austriacy zarabiają trochę więcej niż rok temu, ale z powodu wyższych cen mogą za tą kwotę mniej kupić.
Źródło: Heute