Szwajcarski operator płatności Twint wszedł nawet do języka używanego przez Szwajcarów jako czasownik. Nic dziwnego: 5 milionów osób w Szwajcarii korzystało z tej aplikacji w 2024 roku, dokonując ponad 773 milionów transakcji.
Oznacza to, że liczba transakcji ponownie wzrosła o ponad 30 procent w porównaniu do 2023 roku. W 2017 r., pierwszym pełnym roku użytkowania, liczba transakcji wyniosła zaledwie 4 miliony. Wykorzystanie Twinta eksplodowało zatem w ciągu siedmiu lat. Trzy czwarte z transakcji stanowiły komercyjne procesy płatności. Pozostałą jedną czwartą stanowiły interakcje między osobami prywatnymi. Już młodzi ludzie w wieku od dwunastu lat korzystają z Twint, podobnie jak osoby starsze. Powód? Jest łatwy w użyciu.
Różne formy użytkowania
Twint zadomowił się w codziennym życiu, ponieważ może być wykorzystywany w wielu różnych obszarach. Na przykład w sektorze mobilności dokonano około 77 milionów transakcji. Innymi słowy, zapłacono za bilety transportu publicznego, wynajem skuterów lub opłaty parkingowe. Sam Twint twierdzi, że użytkownicy byli w stanie zaoszczędzić około 11 milionów franków, kończąc czas parkowania wcześniej w aplikacji.
Dzięki naklejce z kodem QR około 46 000 nowych sprzedawców mogło uczestniczyć w cyfrowych transakcjach płatniczych bez konieczności stosowania skomplikowanej technologii. Ponadto 40 000 organizacji korzysta już z Twint do przekazywania darowizn lub opłat członkowskich.
Twint to także hazard. 6 milionów osób zakręciło wirtualnym kołem fortuny „Spin & Win”, 300 000 razy skorzystano z funkcji „Super Deals” w celu uzyskania zniżek, a 3 miliony cyfrowych kart przedpłaconych zostało sprzedanych za pośrednictwem aplikacji. Co nie mniej ważne, ponad milion klientów zapisało swoje karty lojalnościowe – Cumulus, Supercard, Orell Füssli Card i wiele innych – w aplikacji, dzięki czemu zakupy stały się wygodniejsze.
Zachowaj ostrożność podczas korzystania z Twint
Niestety, popularność Twint przyciągnęła również oszustów. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują różne metody, aby uzyskać dane osobowe i pieniądze użytkowników. Na przykład wysyłając phishingowe wiadomości tekstowe, w których udają aplikację. Lub wklejając phishingowe kody QR na kody QR Twint, gdzie użytkownicy są następnie proszeni o ujawnienie danych osobowych.
Twint wydał jasne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Między innymi, płatności powinno się wysyłać tylko do znanych i zaufanych odbiorców. Warto również sprawdzić, czy kody QR pochodzą bezpośrednio z wiarygodnych źródeł. W końcu dzięki szybkiej i łatwej płatności pieniądze mogą równie łatwo i szybko bezpowrotnie zniknąć.
Źródło: blick