Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę jest możliwe i zgodne z prawem, jeśli zostaną spełnione odpowiednie przesłanki. Jeżeli pracownik jest niezadowolony z wręczonego mu wypowiedzenia, może dochodzić swoich praw przed sądem. Pomoże mu w tym adwokat z Wrocławia, specjalizujący się w prawie pracy. 

  1. Kiedy można rozwiązać umowę o pracę?
  2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Adwokat z Wrocławia świadczy usługi dla osób, które zostały zwolnione z pracy bez żadnej przyczyny. Takie sytuacje nie należą do rzadkości, a niektórzy pracodawcy nadużywają swoich praw, licząc na niewiedzę zatrudnianych osób. Kiedy można odwołać się od zwolnienia z pracy? Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, gdy zostaną spełnione konkretne przesłanki. Pierwszą z nich jest przedłożenie oświadczenia, tzw. porozumienia stron, w którym przedstawia się wolę zakończenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jedna ze stron może również złożyć oświadczenie, w którym zaznacza, że okres wypowiedzenia ma zostać zachowany.

Pracodawca może zaznaczyć, że nie zamierza dalej zatrudniać danej osoby z różnych przyczyn – może mieć to związek z licznymi absencjami chorobowymi, niską wydajnością itp. Umowę można rozwiązać również w przypadku upływu czasu, na który ją zawarto.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest najtrudniejszą sytuacją dla pracownika. Kodeks przewiduje taką opcję, gdy firma ogłasza upadłość i kończy działalność lub w przypadku, gdy pracownik rażąco narusza zasady panujące w pracy. 

Zobacz więcej: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Prawo pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Takie prawo przysługuje, gdy podwładny ciężko naruszy obowiązki, np. opuści miejsce pracy bez usprawiedliwienia, przyjdzie do pracy pijany. Podobne konsekwencje mogą czekać zatrudnioną osobę, gdy popełni przestępstwo. Jest to spory problem zwłaszcza dla osób, od których wymagano niekaralności. 

Jeśli pracownik czuje się skrzywdzony decyzją pracodawcy, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. Może ubiegać się w nim o przywrócenie do pracy lub inne zadośćuczynienie za bezpodstawne zwolnienie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które utraciły jedyne źródło utrzymania i nie mogą znaleźć innej posady. 

/Materiał zewnętrzny/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!