Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zmiany od 2025

Kilometergeld: Wyższy dodatek kilometrowy dla dojeżdżających do pracy w Austrii

kilometergeld, dodatek kilometrowy, kilometergeld Austria, podróże do pracy
Foto: Freepik
Kilometergeld w Austrii, czyli dodatek kilometrowy dla samochodów, motocykli i rowerów wyniesie 50 centów za kilometr. Stosowną uchwałę podjął rząd. Jest to pierwsza podwyżka dodatku od 16 lat. Podróże służbowe transportem publicznym również będą dotowane z państwowej kasy.

Kilometergeld w Austrii – tyle wynosi

Obecnie limit dodatku Kilometergeld dla samochodów wynosi 42 centy, dla motocykli 24 centy, a dla rowerów 38 centów. Podwyżka wejdzie w życie od 2025 roku. Zwrot kosztów za korzystanie z transportu publicznego podczas podróży służbowych również ma stać się bardziej atrakcyjny.

W przyszłości wszyscy pracownicy będą mogli otrzymywać dodatek kilometrowy Kilometergeld zależny od przejechanej odległości, tj. rodzaj dodatku za kilometry podczas podróży środkami transportu publicznego. Jest to szczególnie interesujące dla tych, którzy posiadają już prywatny bilet  roczny, taki jak np. bilet klimatyczny (niem. Klimaticket). Przez pierwsze 50 kilometrów dodatek transportowy wynosi 50 centów za kilometr, podobnie jak oficjalny dodatek za kilometr.

VCÖ wzywa do częstszych podróży służbowych na rowerze

Przy stawce 50 centów, dodatek za kilometr podróży służbowych rowerem będzie w przyszłości taki sam jak w przypadku samochodu, co jest pozytywnie postrzegane w szczególności przez Austriacki Klub Transportowy (Verkehrsklub Österreich – VCÖ). Roczna maksymalna liczba kilometrów na podróże służbowe rowerem również zostanie zwiększona z 1500 do 3000 kilometrów. VCÖ wskazał w komunikacie prasowym, że około połowa wszystkich dojazdów do pracy jest krótsza niż dziesięć kilometrów. Jest to dystans, który można łatwo pokonać rowerem, zwłaszcza w przypadku coraz bardziej popularnych rowerów elektrycznych. Także dodatek na wspólne podróże samochodem wzrośnie z 5 do 15 centów.

NÖAAB i FPÖ chcą dalszych ulg

Zwiększenie dodatku Kilometergeld popiera również Stowarzyszenie Pracowników Dolnej Austrii (Niederösterreichischer Arbeitnehmerinnen- und Arbeitnehmerbund – NÖAAB). Spełnia to od dawna zgłaszany postulat. Jednocześnie jednak nadal potrzebne są kolejne kroki.

Aby jeszcze bardziej odciążyć pracowników, należy również zwiększyć dodatek na dojazdy do pracy (Pendlerpauschale), zgodnie z komunikatem prasowym NÖAAB.

Dodatek Kilometergeld w Austrii stosunkowo wysoki

Dodatek kilometrowy Kilometergeld w Austrii jest zwolniony z podatku i dotyczy podróży służbowych własnym pojazdem. Wraz ze wzrostem do 50 centów, dodatek za przejechane kilometry w Austrii będzie stosunkowo wysoki. W wielu krajach UE jest on niższy, jak poinformował VCÖ. Na przykład w Niemczech dodatek za przejechane kilometry wynosi 30 centów, w Szwecji około 23 centów, w Holandii 21 centów, a w Hiszpanii 19 centów.

Źródło: orf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.