Rolnik z Langeneichstädt (okręg Saale) jest ostatnim dużym producentem szparagów w południowej Saksonii-Anhalt. O swojej sytuacji, oraz o planach rządu dotyczących podniesienia płacy minimalnej w Niemczech wypowiedział się na łamach gazety Bild.
Kalkulacja Hindorfa jest prosta: przy płacy minimalnej wynoszącej 12,82 euro, jego szparagi kosztują do 17 euro za kilogram. „Rosnące płace minimalne prowadzą do wzrostu cen”, wyjaśnia rolnik.
Jeśli płaca minimalna faktycznie wzrośnie o 17 procent od 1 stycznia 2026 r., kilogram niemieckich szparagów będzie wkrótce kosztował około 20 euro. „Z pewnością są klienci, którzy są gotowi zapłacić taką cenę”, mówi Hindorf. „Ale to niewielki odsetek. Większość z nich kupi wtedy jeszcze mniej szparagów lub wybierze tańsze warzywa z zagranicy, zwłaszcza z Grecji”.
Płaca minimalna w Niemczech ma być o 60 procent wyższa
Hindorf jest zirytowany faktem, że na początku 2021 r. płaca minimalna nadal wynosiła 9,50 euro. Gdyby podwyżka do 15 euro miała wejść w życie w przyszłym roku, wzrosłaby „o prawie 60 procent w ciągu pięciu lat”. Inne wynagrodzenia nie byłyby w stanie nadążyć.
Hindorf (jak twierdzi) nie jest bynajmniej skąpy, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Swoim 120 pracownikom sezonowym, głównie Rumunom, płaci 12,82 euro za godzinę płacy minimalnej oraz premię za wydajność pracy. Dziesięciu stałych pracowników otrzymuje wyższe pensje.
„Wszyscy oni krytycznie podchodzą do podwyższenia płacy minimalnej w Niemczech”, uważa rolnik, po czym dodaje, że załoga stwierdziła, że wraz z ustawowym minimum wszystko w Niemczech znów podrożeje.
Coraz mniej szparagów w Niemczech
Warzywo z Niemiec cieszy się już coraz mniejszym popytem. W Saksonii-Anhalt powierzchnia upraw szparagów spadła z 1200 hektarów na początku lat dziewięćdziesiątych do 360 hektarów obecnie. Również w Badenii-Wirtembergii powierzchnia upraw szparagów spadła o trzy procent w latach 2023-2024. W całym kraju spadła ona z 24 000 hektarów w 2013 roku do 19 600 hektarów obecnie.
Simon Schumacher, rzecznik zarządu Stowarzyszenia Południowoniemieckich Plantatorów Szparagów i Truskawek, informuje w biuletynie swojego stowarzyszenia, że prawie jedna trzecia gospodarstw członkowskich zrezygnowała z uprawy szparagów od czasu wprowadzenia płacy minimalnej w 2015 roku.
Źródło: bild
Zdjęcie: freepik