Prezes związku zawodowego służby publicznej GÖD Reinhard Waldhör poinformował o “niezwykle niepokojących liczbach”. Jego zdaniem konieczne jest zwołanie szczytu szpitalnego w związku z krytyczną sytuacją.
Po raz pierwszy w Austrii związek zawodowy służby publicznej opublikował ogólnokrajowe dane dotyczące niedoborów wśród personelu medycznego. ”Wysokie obciążenie pracą oraz aktualny niedobór wykwalifikowanego personelu medycznego doprowadził do tego, że obecnie zablokowanych jest więcej łóżek w szpitalach, niż jest dostępnych w AKH, największym szpitalu Austrii, posiadającym 1.732 łóżka”, informował Waldhör.
Krytyka wobec państwa i krajów związkowych
Według GÖD dane dotyczą wszystkich szpitali w Austrii, które są prowadzone przez kraje związkowe i gminy (33 tys. łóżek). Tym samym w całej Austrii zablokowanych jest 8,41% łóżek. Liczby według GÖD wyraźnie pokazują, jak wysokie jest obecne obciążenie pracą w sektorze opieki zdrowotnej i uwyraźnia niedobory w personelu medycznym. Związek zawodowy przyznaje, że medycy czują się niesłyszani zarówno przez państwo jak i przez poszczególne kraje związkowe. Konieczne jest wprowadzenie w Austrii skoordynowanego systemu.
Wysokie obciążenie pracą w sektorze opieki zdrowotnej
Zdaniem GÖD liczby wyraźnie ukazują jak wysokie jest aktualnie obciążenie pracą w sektorze opieki zdrowotnej. “Właśnie teraz jest odpowiedni moment na szczyt, ponieważ obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące wyrównania płac”, tłumaczył Edgar Martin, prezes Hauptgruppe II. “Minister oraz szefowie rządów krajów związkowych muszą jasno wypowiedzieć swoje zdanie: Czy chcą sprawnie funkcjonującą służbę zdrowia, czy sytuację podobną do tej w Wielkiej Brytanii?
Brakuje 2.200 pracowników opieki zdrowotnej
Martin zwrócił uwagę na brakujących około 2.200 pracowników opieki zdrowotnej w Austrii. W administracji brakuje 200 osób. Aktualnie mowa jest o kryzysie. “Nie będziemy w stanie zapewnić naszej aktualnej wydajności w przyszłości”, tłumaczy Waldhör.
“Pacjenci muszą czekać na leczenie”
To konieczne, aby uświadomić państwu i krajom związkowym obecną sytuację w sektorze opieki zdrowotnej. “Pacjenci muszą czekać na operacje, co nieuchronnie prowadzi do wydłużenia cierpienia, a także zwiększenia kosztów. Dla całego personelu medycznego oznacza to jeszcze większe obciążenie pracą i jeszcze mniej czasu, aby sprawować indywidualną opiekę nad pacjentami”, krytykowała Katarzyna Resch należąca do younion.
Źródło: Krone