Liderzy na niemieckim rynku płacowym. Które zawody najwięcej zyskały, a które są przegranymi?

kobiety w różnych zawodach

Brak personelu w usługach dostawczych oraz wymarzona praca jako projektant mody. Dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące rozwoju dochodów w poszczególnych branżach wiele wyjaśniają.

Wielu pracujących w Niemczech chciałoby, aby ich pensje przez ostatnie dziewięć lat kształtowały się tak samo, jak zarobki projektantów mody. Od 2014 do 2022 roku wynagrodzenia brutto w tej branży wzrosły średnio o ponad połowę. 

Opiekunowie zwierząt i hydraulicy również zarabiają dziś znacznie więcej niż przed dekadą (o około jedną trzecią). Wśród zwycięzców wynagrodzeń są także kelnerzy, kucharze i ratownicy medyczni (około +25%).

Złe wieści dla kurierów

Na straconej pozycji są zwłaszcza listonosze i kurierzy: w 2022 roku zarabiali oni zaledwie o 1,8% więcej niż w 2014 roku – to zdecydowanie najgorsza wartość. Wynika to również z faktu, że mniejsi dostawcy są uwzględniani w statystykach dopiero od 2018 roku.

Na dole tabeli znajdują się także kafelkarze, sprzedawcy usług turystycznych oraz technicy zajmujący się farbami i lakierami. Wzrost ich wynagrodzeń wynosi 9-10% i tym samym znacznie wyprzedzają pracowników branży dostawczej.

Zarobki w poszczególnych branżach

Większość pozostałych grup zawodowych plasuje się blisko siebie, głównie ze wzrostem od 10 do 20%. Odpowiada to rocznemu wzrostowi wynagrodzenia o 1 do 2%. Wzrost w poszczególnych zawodach kształtuje się następujące: Sędziowie (+21%), Nauczyciele, pracownicy sektora publicznego i kierowcy autobusów/ciężarówek (+20%) oraz fryzjerzy, informatycy i sekretarki (+17%). Nieco w tyle pozostają lekarze, murarze i kasjerzy (+15%), a także magazynierzy, dekarze i technicy obrazu/dźwięku.

Podwyżki płac wynikają głównie z inflacji

Ciekawe jest porównanie zarobków z jej poziomem: rekordowe podwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy pochłaniają znaczną część dochodów. W poprzednich latach inflacja w większości grup zawodowych utrzymywała się poniżej wzrostu płac. Ci, którzy zarabiają dziś o 20% więcej niż w 2014 roku, mogą sobie teraz pozwolić na więcej niż wtedy.

Byli zwycięzcy niekoniecznie oznaczają przyszłych zwycięzców

Ocena przeprowadzona przez Bild wraz z platformą ewaluacyjną kununu i portalem szkoleniowym AUBI-plus pokazuje, że za 10 lat projektanci mody nie będą już zwycięzcami jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. 

Eksperci uważają natomiast, że szczególnie zawody techniczne mają dobre perspektywy na przyszłość: informatycy, urzędnicy ds. zarządzania cyfryzacją oraz technicy elektronicy zajmujący się energetyką i technologią budowlaną skorzystają z cyfryzacji, sztucznej inteligencji i energii odnawialnych.

Z kolei pracownicy biur podróży, brokerzy ubezpieczeniowi oraz przewoźnicy pocztowi i kurierzy cierpią z powodu konkurencji ze strony ofert internetowych i dronów. Perspektywy płacowe są dla nich niepewne.

 

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!