Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Liderzy na niemieckim rynku płacowym. Które zawody najwięcej zyskały, a które są przegranymi?

kobiety w różnych zawodach

Brak personelu w usługach dostawczych oraz wymarzona praca jako projektant mody. Dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące rozwoju dochodów w poszczególnych branżach wiele wyjaśniają.

Wielu pracujących w Niemczech chciałoby, aby ich pensje przez ostatnie dziewięć lat kształtowały się tak samo, jak zarobki projektantów mody. Od 2014 do 2022 roku wynagrodzenia brutto w tej branży wzrosły średnio o ponad połowę. 

Opiekunowie zwierząt i hydraulicy również zarabiają dziś znacznie więcej niż przed dekadą (o około jedną trzecią). Wśród zwycięzców wynagrodzeń są także kelnerzy, kucharze i ratownicy medyczni (około +25%).

Złe wieści dla kurierów

Na straconej pozycji są zwłaszcza listonosze i kurierzy: w 2022 roku zarabiali oni zaledwie o 1,8% więcej niż w 2014 roku – to zdecydowanie najgorsza wartość. Wynika to również z faktu, że mniejsi dostawcy są uwzględniani w statystykach dopiero od 2018 roku.

Na dole tabeli znajdują się także kafelkarze, sprzedawcy usług turystycznych oraz technicy zajmujący się farbami i lakierami. Wzrost ich wynagrodzeń wynosi 9-10% i tym samym znacznie wyprzedzają pracowników branży dostawczej.

Zarobki w poszczególnych branżach

Większość pozostałych grup zawodowych plasuje się blisko siebie, głównie ze wzrostem od 10 do 20%. Odpowiada to rocznemu wzrostowi wynagrodzenia o 1 do 2%. Wzrost w poszczególnych zawodach kształtuje się następujące: Sędziowie (+21%), Nauczyciele, pracownicy sektora publicznego i kierowcy autobusów/ciężarówek (+20%) oraz fryzjerzy, informatycy i sekretarki (+17%). Nieco w tyle pozostają lekarze, murarze i kasjerzy (+15%), a także magazynierzy, dekarze i technicy obrazu/dźwięku.

Podwyżki płac wynikają głównie z inflacji

Ciekawe jest porównanie zarobków z jej poziomem: rekordowe podwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy pochłaniają znaczną część dochodów. W poprzednich latach inflacja w większości grup zawodowych utrzymywała się poniżej wzrostu płac. Ci, którzy zarabiają dziś o 20% więcej niż w 2014 roku, mogą sobie teraz pozwolić na więcej niż wtedy.

Byli zwycięzcy niekoniecznie oznaczają przyszłych zwycięzców

Ocena przeprowadzona przez Bild wraz z platformą ewaluacyjną kununu i portalem szkoleniowym AUBI-plus pokazuje, że za 10 lat projektanci mody nie będą już zwycięzcami jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. 

Eksperci uważają natomiast, że szczególnie zawody techniczne mają dobre perspektywy na przyszłość: informatycy, urzędnicy ds. zarządzania cyfryzacją oraz technicy elektronicy zajmujący się energetyką i technologią budowlaną skorzystają z cyfryzacji, sztucznej inteligencji i energii odnawialnych.

Z kolei pracownicy biur podróży, brokerzy ubezpieczeniowi oraz przewoźnicy pocztowi i kurierzy cierpią z powodu konkurencji ze strony ofert internetowych i dronów. Perspektywy płacowe są dla nich niepewne.

 

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.