Dobra wiadomość dla kupujących mieszkania

Mieszkanie w Austrii: Koniec z dodatkowymi opłatami 

zakup nieruchomosci Austria, zwolnienie z opłat
Zdjęcie: freepik
Od 1 lipca 2024 roku w Austrii w przypadku nabycia nieruchomości można ubiegać się o zwolnienie z opłaty rejestracyjnej i zastawu (niem. Eintragungs- und Pfandrechtsgebühr), pod pewnymi warunkami. 

Kupujący szturmują biura notariuszy

W ostatnich tygodniach wielu notariuszy odnotowało zwiększone zainteresowanie doradztwem związanym z zakupem nieruchomości w Austrii. Wynika to z faktu, że od 1 lipca taki zakup będzie wolny od opłat rejestracyjnych i zastawnych. To pozwoli częściowo ograniczyć koszty dodatkowe.

Wniosek o zwolnienie z opłat

Aby skorzystać ze zwolnienia, wniosek o wpis do księgi wieczystej należy złożyć po 30.06.2024 i przed 01.07.2026 roku. Zwolnienie w świetle prawa ma zastosowanie do każdej transakcji nabycia o wartości 500 000 euro do maksymalnej kwoty 2 milionów euro. W przypadku małżonków (lub zarejestrowanych partnerów), którzy wspólnie kupują dom, za np. milion euro, każdy z partnerów może ubiegać się o zwolnienie z opłaty rejestracyjnej (1,1% ceny zakupu) na transakcję nabycia w wysokości 500 000 euro. Dzięki temu każdy z nich może zaoszczędzić 5500 euro. Jednak tylko płatny zakup zwalnia z opłat, darowizny lub spadki już nie. 

Uwaga na szczegóły

Niedawno opublikowano rozporządzenie wykonawcze w sprawie wdrożenia. Pokazuje ono, że nabywcy nieruchomości muszą zastanowić się, czy kwalifikują się do zwolnienia w dłuższej perspektywie czasowej. Konkretnie chodzi o możliwość późniejszego niezakwalifikowania się do zwolnienia z opłat w okresie pięciu lat. Należałoby to zgłosić sądowi w terminie jednego miesiąca.

Na przykład, jeśli małżonkowie z pilną potrzebą mieszkaniową wspólnie kupują mieszkanie, wówczas następuje zwolnienie z opłat. W przypadku rozwodu po dwóch latach, gdy wspólne mieszkanie zostanie sprzedane, małżonkowie są zobowiązani do poinformowania właściwego organu sądowego o uchylenie zwolnienia w terminie jednego miesiąca. W obu przypadkach opłata jest pobierana z mocą wsteczną.

Trudno się więc dziwić, że osoby kupujące mieszkanie w Austrii szukają porady u notariusza. Z pewnością warto z niej skorzystać.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!