Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkania

Mieszkanie w Austrii: Koniec z dodatkowymi opłatami 

zakup nieruchomosci Austria, zwolnienie z opłat
Zdjęcie: freepik
Od 1 lipca 2024 roku w Austrii w przypadku nabycia nieruchomości można ubiegać się o zwolnienie z opłaty rejestracyjnej i zastawu (niem. Eintragungs- und Pfandrechtsgebühr), pod pewnymi warunkami. 

Kupujący szturmują biura notariuszy

W ostatnich tygodniach wielu notariuszy odnotowało zwiększone zainteresowanie doradztwem związanym z zakupem nieruchomości w Austrii. Wynika to z faktu, że od 1 lipca taki zakup będzie wolny od opłat rejestracyjnych i zastawnych. To pozwoli częściowo ograniczyć koszty dodatkowe.

Wniosek o zwolnienie z opłat

Aby skorzystać ze zwolnienia, wniosek o wpis do księgi wieczystej należy złożyć po 30.06.2024 i przed 01.07.2026 roku. Zwolnienie w świetle prawa ma zastosowanie do każdej transakcji nabycia o wartości 500 000 euro do maksymalnej kwoty 2 milionów euro. W przypadku małżonków (lub zarejestrowanych partnerów), którzy wspólnie kupują dom, za np. milion euro, każdy z partnerów może ubiegać się o zwolnienie z opłaty rejestracyjnej (1,1% ceny zakupu) na transakcję nabycia w wysokości 500 000 euro. Dzięki temu każdy z nich może zaoszczędzić 5500 euro. Jednak tylko płatny zakup zwalnia z opłat, darowizny lub spadki już nie. 

Uwaga na szczegóły

Niedawno opublikowano rozporządzenie wykonawcze w sprawie wdrożenia. Pokazuje ono, że nabywcy nieruchomości muszą zastanowić się, czy kwalifikują się do zwolnienia w dłuższej perspektywie czasowej. Konkretnie chodzi o możliwość późniejszego niezakwalifikowania się do zwolnienia z opłat w okresie pięciu lat. Należałoby to zgłosić sądowi w terminie jednego miesiąca.

Na przykład, jeśli małżonkowie z pilną potrzebą mieszkaniową wspólnie kupują mieszkanie, wówczas następuje zwolnienie z opłat. W przypadku rozwodu po dwóch latach, gdy wspólne mieszkanie zostanie sprzedane, małżonkowie są zobowiązani do poinformowania właściwego organu sądowego o uchylenie zwolnienia w terminie jednego miesiąca. W obu przypadkach opłata jest pobierana z mocą wsteczną.

Trudno się więc dziwić, że osoby kupujące mieszkanie w Austrii szukają porady u notariusza. Z pewnością warto z niej skorzystać.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.