Młodzi przedsiębiorcy mają dobre możliwości w Szwajcarii

firma

Liczba zakładanych firm utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie – pomimo trudnych perspektyw ekonomicznych.

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba nowych firm, tzw. start-upów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat do rejestru handlowego w Szwajcarii wpisywano według obliczeń Instytutu Młodych Firm (Institut für Jungunternehmen – IFJ) średnio 43.838 nowych firm rocznie. W ubiegłym roku w całej Szwajcarii działało aż 49.398 start-upów. To o 1,4% mniej niż w rekordowym 2021 roku – ale o ponad 12% powyżej dziesięcioletniej średniej.

Według IFJ w Szwajcarii bardzo łatwo jest się odważyć na samozatrudnienie. Świadczy o tym na przykład tendencja do samozatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. W tym procesie równolegle do stosunku pracy powstaje odrębna firma – np. hobbystyczna lub usługowa. Niektórzy założyciele takich firm decydują się nawet w pewnym momencie zrobić krok w kierunku pełnej niezależności.

Obawy

„Nowi założyciele martwią się przede wszystkim sytuacją prawną i sprawami administracyjnymi”, mówi Pascal Hollenstein, kierownik ds. komunikacji w IFJ. Obawy te jednak zwykle znikają po założeniu firmy. Dzieje się tak m.in. dzięki wsparciu IFJ, jak podkreśla Hollenstein.

Wyzwania

Ważne jest, aby przed podjęciem samozatrudnienia być bardzo dobrze poinformowanym i przygotowanym. Należy sporządzić plan – dotyczący rynku, możliwych segmentów klientów o pozycjonowaniu własnych usług i unikalnych propozycjach sprzedaży. W końcu trzeba się jakoś wyróżnić na tle konkurencji – uważa Hollenstein.

Według danych federalnych kobiety były zaangażowane w 46% wszystkich zakładanych firm w zeszłym roku. Należy do nich 36% wszystkich start-upów, które zostały założone wyłącznie przez kobiety. “To pokazuje, że jest jeszcze miejsce na poprawę, jeśli chodzi o start-upy tworzone przez kobiety” – mówi rzecznik prasowy IFJ.

Porażka

Ponad połowa młodych firm bankrutuje po krótkim czasie. IFJ widzi tego przyczynę w braku przygotowania przed rozpoczęciem samozatrudnienia. Hollenstein podkreśla, że ​​jego organizacja jest po to, by pomagać. „Firmy, które wspieramy, mają znacznie większe szanse na przetrwanie”.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!