Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Muzyka i filmy z internetu – pytania i odpowiedzi

Mieszkając za granicą, często surfujemy po internecie w poszukiwaniu muzyki czy filmów tak by umilić sobie wieczór po ciężkim dniu w pracy czy zabić czas dobrą piosenką. Problem pojawia się gdy chcemy ową piosenkę czy film ściągnąć. Co jest dozwolone a co nie w Austrii? Sprawdź sam!

Czy mogę ściągać muzykę i filmy przebywając w Austrii?

Specjaliści od prawa po dziś dzień kłócą się między sobą czy samo ściągnięcie piosenki czy filmu (bez zamiaru jego udostępnienia) jest dozwolone. Jedni widzą w tym dopuszczalne powielenie na użytek własny, inni zaś twierdzą, że nawet to jest niedozwolone. Dlaczego? Według nich kopia wstawiona do sieci, którą ściągamy jest nielegalna więc i sam download też jest sprzeczny z prawem. Faktem jednak jest, że jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie po prostu nie ma.

Wskazówka:

Jeśli chcesz spać spokojnie, masz dwie możliwości: nie ściągać w ogóle lub korzystać z portali które są w posiadaniu praw autorskich do poszukiwanego przez Ciebie pliku (np. Amazon czy ITunes).

Czy mogę udostępniać filmy i muzykę innym do ściągnięcia?

Programy peer-to-peer (P2P) są zasadniczo zaprogramowane tak by równocześnie podczas ściągania, pliki z wybranego folderu były udostępniane w sieci klienta. Oczywiście użytkownicy mogą w większości przypadków wyłączyć opcję tzw. uploadu plików lecz będzie to równoznaczne z przykładowo mniejszą prędkością pobierania. Idea sieci P2P to promowanie udostępniających a dyskryminowanie osób które tylko ściągają pliki. Tak czy owak – punktem krytycznym jest to, że oferowanie plików wideo bądź muzycznych (bez zgody właściciela praw autorskich) poprzez programy peer-to-peer jest w Austrii zabronione!

Korzystam z programów P2P, czy mogę zostać namierzony?

Tak, na podstawie adresu IP Twojego komputera oraz momentu kiedy program P2P z którego skorzystałeś był podłączony do sieci.

Wskazówka:

Nie korzystaj z programów P2P przy ściąganiu muzyki lub filmów – możesz nawet nieświadomie łamać prawo!

Streaming (media strumieniowe)

Poprzez transmisje skompresowanych danych można bezpośrednio odtwarzać pliki bez zapisywania ich na dysk. Tak zwany streaming jest w Austrii zaliczany do pobierania stąd też również w tym przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest legalny czy też nie. Przy transmisjach „na żywo” sytuacja jest za to jasna – jeśli jest to przekaz w czasie rzeczywistym (przykładowo z trwającego wydarzenia, czy programu), który jest odtwarzany bez możliwości przesunięcia w czasie – można zgodnie z prawem i bez naruszenia praw autorskich legalnie go oglądać. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest omijanie znanych np. z YouTube ograniczeń dotyczących krajów lub innych ograniczeń technicznych przy pomocy specjalnych serwerów proxy.

Legalne alternatywy

Gdzie zatem można oglądać filmy i słuchać muzyki za darmo? Warto poszukać i zajrzeć do oficjalnej mediateki kanału telewizyjnego czy radia np. tvthek.orf.at, ardmediathek.de, zdf.de/ZDFmediathek, www.sat1.at/video czy rtlnow.de.

Pełną listę legalnych filmów oraz programów TV w Austrii można znaleźć tu.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.