Uniwersytety z USA oraz Wielkiej Brytanii zdominowały po raz kolejny Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (Academic Ranking of World Universities) sporządzony przez Instytut Szkolnictwa Wyższego z szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong. Ranking jest zorientowany badawczo i powstał w większości na podstawie oficjalnych baz danych. Po 40% oceny bazowało na jakości naukowców danej instytucji (obliczone na postawie liczby nagrodzonych noblem i/lub medalem Fieldsa badaczy, jak i ilości często cytowanych naukowców) oraz dorobku badawczym (mierzonym na podstawie publikacji w magazynach „Science” i „Nature” oraz ilości cytowań). Po 10% oceny zależało od wykształcenia i produktywności badaczy.
Zwycięzcą rankingu ponownie został Uniwersytet Harvarda, kolejne miejsca na podium zajęły zaś Uniwersytet Stanforda oraz Uniwersytet Cambridge, który jest zarazem najlepszą szkołą wyższą na terenie Europy. Tuż poza najlepszą trójką znalazł się Massachusetts Institute of Technology (4) i Uniwersytet Kalifornijski w Berkley (5). Najlepszą szkołą wyższą w Europie kontynentalnej jest zaś Politechnika Federalna w Zurychu oraz Uniwersytet Kopenhaski. USA reprezentuje w rankingu aż 139 szkół wyższych, 62 znajdują się w Chinach, 39 w Wielkiej Brytanii, 36 w Niemczech oraz 19 we Francji. Pośród najlepszych 500 Austrię reprezentuje 6 szkół wyższych, a Szwajcarię 8.
Jedyna austriacka instytucja, która znalazła się w najlepszej 200 to Uniwersytet Wiedeński (151-200). Nie wiadomo jednak, które miejsce instytucja zajęła dokładnie, ponieważ od miejsca 101 szkoły były dzielone co 50 miejsc, a od miejsca 200 co 100 miejsc. Wiedeński Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Leopolda i Franciszka w Innsbrucku uplasowały się na pozycjach 201-300, a Uniwersytet Techniczny w Wiedniu w kategorii 301-400. W ostatniej setce najlepszych szkół wyższych znalazł się Uniwersytet w Graz.
Źródło: kurier.at