Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Oto najgorzej płatna praca w Austrii

Przy miesięcznych zarobkach rzędu 1.500 euro brutto, pracownikowi zostaje tylko 1.200 euro netto. W których branżach związanych zbiorowymi umowami pracy płaci się najmniej? Sprawdziliśmy.

W Austrii mamy do czynienia z całkiem sporą grupą zawodów, które są wynagradzane na podstawie umowy zbiorowej, czyli tzw. Kollektivvertrag. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż liczba zawodów, w których zarobki nie przekraczają 1.500 euro brutto wcale nie należy do małych. Co ciekawe, wkrótce mogłoby się to zmienić i to na lepsze. Kanclerz Austrii – Christian Kern zapowiedział, że chciałby wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 1.500 euro miesięcznie. Z drugiej strony, związki zawodowe już od dawna żądają minimum płacowego na poziomie 1.700 euro (brutto).

Wracając do tematu wysokości zarobków, najgorzej pod tym względem mają się roznosiciele gazet. Bez dodatków, premii itd. mogą liczyć tygodniowo na 203,23 euro, co miesięcznie daje 879,99 euro. Warto jednak zaznaczyć, iż zbiorowa umowa mówi tu o pracy na niepełnym etacie a liczba godzin to 22 miesięcznie.

Wysokimi zarobkami nie mogą się poszczycić także kelnerki zatrudnione w austriackich cukierniach. Zgodnie z zbiorową umową, która reguluje płacę minimalną w ich przypadku, zarabiają miesięcznie minimum 1.177,35 euro. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku pracowników kancelarii adwokackich, gdzie zbiorowa umowa z 2009 roku przewiduje minimalne wynagrodzenie w wysokości 1.023 euro miesięcznie. Odrobinę wyżej ustanowiono minimalną stawkę dla pomocników w zakładach szewskich. Zgodnie z umową powinni oni zarobić co najmniej 1.174,30 euro.

Osoby zatrudnione w charakterze pomocników przy czyszczeniu odzieży powinny zarabiać w Austrii co najmniej 1.217 euro a pomocnicy zatrudnieni w gabinetach lekarskich przynajmniej 1.370 euro w skali miesiąca.

Branża fryzjerskapowinna oferować praktykantom, którzy zakończyli praktyki a zgodnie z obowiązkiem zatrudnienia pozostali w przedsiębiorstwie (tzw. Behaltepflicht) 1.137 euro. Później suma przelewana na konto powinna wzrosnąć do 1.344 euro. Praca w charakterze pomocnika handlowca jest z kolei wynagradzana co najmniej 1.328,89 euro.

Między 1.400 a 1.500 euro zarabiają osoby pracujące w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Mowa tu o pomocy biurowej, gdzie minimalne zarobki to odpowiednio 1.420 i 1.450 euro. W Wiedeńskich kawiarniach zarabia się z kolei minimum 1.420 euro.

Z zarobkami rzędu 1.420 euro muszą się liczyć pomocnicy w kuchni oraz pokojówki. Odrobinę wyżej ustalono minimum płacowe dla zatrudnionych w przemyśle młynarskim oraz ekspedientek w przemyśle mięsnym, które otrzymują odpowiednio co najmniej 1.433,22 euro i 1.458 euro.

Mniej niż 1.500 euro miesięcznie i 8,67 euro na godzinę, zarabia w Austrii około 350.000 pracowników o czym informują analitycy z Statistik Austria, na podstawie badań odnoszących się do 2014 roku.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.