Austriackie służby celne odnotowały w ubiegłym roku wzrost przemycanych towarów. Przy około 45.000 odprawach pasażerskich urzędnikom udało się wychwycić ponad 4.000 przemytników. Dla porównania: w 2021 roku 38 tys. kontroli zakończyło się ok. 3 tys. konfiskatami. W większości przypadków były to papierosy, żywność i biżuteria.
Celnicy na lotnisku Wiedeń-Schwechat skonfiskowali łącznie 14 ton żywności pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, których import nie jest zgodny z przepisami dotyczącymi zdrowia zwierząt lub ochrony roślin.
Z drugiej strony nastąpił spadek nielegalnego importu papierosów. Podczas gdy w latach poprzedzających pandemię skonfiskowano 815.846 sztuk papierosów, w 2022 roku było ich nieco poniżej 500.000. Eksperci tłumaczą ten spadek m.in. zmienionymi trasami przemytu.
„Spektakularne i genialne w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu były konfiskaty, podczas których austriaccy celnicy odkryli w bagażu pasażerów biżuterię i luksusowe zegarki o łącznej wartości około 3 milionów euro” – można przeczytać w komunikacie. Mówi się, że szczególnie pamiętny był przypadek 43-letniej podróżniczki. Została zatrzymana w lutym 2022 roku z 18 kilogramami złotej biżuterii o wartości 700.000 euro.
Oprócz zatrzymanych leków i preparatów o charakterze dopingowym skonfiskowano również dwa „trofea myśliwskie” w postaci olbrzymich rogów dzikiej owcy – gatunku chronionego.
Wielki sukces w konfiskatach narkotyków
W 2022 roku śledczy odnieśli również duże sukcesy w konfiskowaniu środków odurzających. Najczęściej przemycaną nielegalną substancją były konopie indyjskie w różnych postaciach, takich jak 16 kg marihuany, na którą organy celne natrafiły w kwietniu 2022 roku w magazynie Lost and Found jednej linii lotniczej.
Według procedur walizka, która nie miała etykiety bagażowej, musiała zostać otwarta. Dyżurny zespół celny odkrył marihuanę, którą następnie skonfiskowano. Ponadto przejęto 2,5 kg kokainy ukrytej w metalowej ramie walizki, którą 27-letni mężczyzna chciał przewieźć z Kolumbii przez Peru, Brazylię i Doha do Austrii.
„Ważna praca dla gospodarki i ludności”
„Zeszłoroczny bilans celny na lotnisku w Wiedniu wykazuje wyraźną tendencję. Liczba przemytów na największym lotnisku w Austrii ponownie znacząco wzrasta. Zaobserwowano to już w 2021 roku, a w 2022 r. incydenty ponownie się nasiliły. Nasi celnicy jednak wykorzystują swoje doświadczenie, połączone ze wsparciem technicznym i zwierzęcym niezwykle skutecznie i przez to wykonują świetną pracę, jak pokazują wyniki minionego roku” – chwali pracę celników minister finansów Magnus Brunner.
Praca ta jest niezwykle ważna dla ochrony austriackiej gospodarki i ludności. „Chciałbym podziękować naszym celnikom za ich profesjonalność i oddanie” – powiedział Brunner w audycji.
„Lotnisko w Wiedniu znów nabiera rozpędu, liczba pasażerów stale rośnie. Tym bardziej ważny jest dla nas wysoki profesjonalizm austriackich organów celnych i chciałbym podziękować wszystkim funkcjonariuszom na miejscu za wielkie zaangażowanie”, dodaje członek zarządu wiedeńskiego lotniska, Günther Ofner.
Źródło: heute