Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co drugie miejsce pracy dla imigranta

Co drugie nowe miejsce pracy w Niemczech zostaje obsadzone przez obcokrajowca, donosi „WirtschaftsWoche”, powołując się na dane Federalnego Urzędu Pracy.

Wynika z nich, że do kwietnia 2016 powstało w Niemczech 981 000 nowych miejsc pracy objętym ubezpieczeniem społecznym. 376 000 z nich zajęli obywatele Niemiec, co odpowiada wzrostowi o 1,4 procent. Migrantami obsadzono pozostałych 305 000 miejsc – w sumie pracę znalazło o 11 procent więcej przybyłych niż w ubiegłym roku.

Pośród obcokrajowców dominują ci pochodzący z krajów Europy Wschodniej, głównie Polacy, Bułgarzy, Rumuni i mieszkańcy krajów bałtyckich. Zajęli 171 000 nowych miejsc pracy, czyli 21,2 procent więcej niż w zeszłym roku.

Rośnie również liczba uchodźców zatrudnionych  na stałe. Imigranci z zachodnich krajów bałkańskich, jak również ci z Bliskiego i Środkowego Wschodu znaleźli 50 000 miejsc pracy – to z kolei wzrost o 13,8 procent.

Obecnie w Niemczech 31,3 mln. osób pracuje odprowadzając ubezpieczenia społeczne. Pośród nich tylko 24,8 mln. posiada umowę o pracę na czas nieokreślony, odprowadza pełne składki na ubezpieczenia społeczne i pracuje dłużej niż 20 godzin tygodniowo – wynika z informacji Federalnego Urzędu Pracy przekazanych w zeszłym tygodniu.

7,53 mln. osób podpisało umowę na czas określony i pracuje w niepełnym wymiarze godzin nie przekraczającym 20 godzin tygodniowo. Z wyłączeniem pracy czasowej, wszystkie grupy są nadreprezentowane przez kobiety. Obcokrajowcy zatrudniani na mniej tradycyjnych zasadach stanowią 29 procent wszystkich pracowników. Poza tym imigrantom z krajów spoza Unii Europejskiej (34,4 procent) przypadają najgorzej płatne miejsca pracy.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.