Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Ile kosztuje jedzenie i tankowanie podczas jazdy autostradą?

20 euro robi różnicę – właśnie tyle wynosi ona w różnych miejscach obsługi podróżnych na niemieckich autostradach. Gdzie można coś zjeść i zatankować za najmniejsze pieniądze?

Co w Polsce funkcjonuje pod nazwą Miejsc Obsługi Podróżnych, w skrócie MOP, dzieli się w Niemczech na Raststätte i Autobahnhof. Na pierwsze można wjechać bezpośrednio z autostrady, aby dotrzeć do drugich należy wybrać odpowiedni zjazd. Ich przeznaczenie i oferowane usługi są jednak podobne – ceny niekoniecznie. Raststätte wypadają znacznie drożej. Jak wynika z porównania klubu motoryzacyjnego „Mobil in Deutschland”, tankując przepłacamy ok. 10 procent, natomiast wybierając się coś zjeść – nawet 30 procent!

W analizie porównano ceny za zakupy. W koszyku znalazły się produkty markowe – słodycze, przekąski, napoje – oraz bułki z serem, serdelki i kajzerki. Zanotowano także koszty skorzystania z toalety. Do tego oczywiście tankowanie. Wszystko na najczęściej uczęszczanych trasach (np. A3 Kolonia – Pasawa, A9 Berlin-Monachium).

Jak prezentują się wyniki? Najtańszych zakupów dokonano w Autohof Rheinböllen – 20,49 euro, a najdroższych w Tank & Rast Walsleben (39,60 euro). Średnia różnica cenowa w sklepach na Raststätte a Autohof wynosiła ok. 8 euro, czyli prawie 30 procent.

Różnice odnotowano również podczas tankowania. Najmniej za 50 litrów oleju napędowego zapłacono w Autohof Euro Rastpark Schweitenkirchen (53 euro). Najwięcej – bo aż 62,50 euro w Tank & Rast Siegerland. Średnia różnica sięgnęła ok. 5,50 euro – czyli 10 procent.

Za zakupy i tankowanie zapłacono najwięcej (100,48 euro) na Tank & Rast Siegerland, znacznie zaoszczędzono z kolei w Autohof Rheinböllen (74,99 euro).

Różnice wynikają przede wszystkim z niewłaściwej prywatyzacji zakładów niesamodzielnych znajdujących się bezpośrednio przy autostradzie – przeszły one w ręce jednego właściciela. Monopol zawsze wpływa niekorzystnie na konkurencję. Dodatkowy problem stanowią tablice, które informują o najbliższej możliwości zatankowania samochodu – często wskazują właśnie Raststätte, pomijając Autohofy, a zjazd do nich znajduje się często znacznie wcześniej.

Źródło: Focus

Photo by Dirk Ingo Franke (Praca własna) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.