Ilość pracowników, którzy obok zatrudnienia zobowiązującego ich do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne podjęli pracę na drobnym etacie czyli tzw. Minijob, stale rośnie. W 2004 roku było w Niemczech tylko 1,4 mln. minijobberów, w 2015 ich liczba wynosiła już 2,5 mln. Informacje te potwierdził Federalny Urząd Pracy.
Tym samym niemal co dwunasty pracownik w Niemczech (8,1 procent) pracuje na drobnym etacie. Przypomnijmy – jako minijob określany jest stosunek pracy, w którym wynagrodzenie nie przekracza 450 euro miesięcznie.
30 czerwca 2015 roku doliczono się 2,4 mln. pracowników dorabiających na dodatkowym, drobnym etacie. 1,4 mln. z nich stanowią kobiety (56 procent), a 1,0 mln. mężczyźni (44 procent). Federalny Urząd Pracy przeprowadza takie obliczenia raz w roku.
„Wielu pracownikom wynagrodzenie z głównego zatrudnienia nie wystarcza, dlatego decydują się na drobny etat”, tłumaczyła posłanka Sabine Zimmermann (Linke). W całych Niemczech w niepełnym wymiarze godzin pracuje 7,3 mln. pracowników. 4,9 mln. z nich utrzymuje się tylko z pracy dodatkowej.
Źródło: Spiegel