Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Ilość minijobberów sięga już niemal 2,5 mln.!

Coraz więcej ludzi decyduje się na pracę na zasadach tzw. Minijob. Niemal co dwunasty zatrudniony dorabia sobie w ten sposób do wypłaty.

Ilość pracowników, którzy obok zatrudnienia zobowiązującego ich do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne podjęli pracę na drobnym etacie czyli tzw. Minijob, stale rośnie. W 2004 roku było w Niemczech tylko 1,4 mln. minijobberów, w 2015 ich liczba wynosiła już 2,5 mln. Informacje te potwierdził Federalny Urząd Pracy.

Tym samym niemal co dwunasty pracownik w Niemczech (8,1 procent) pracuje na drobnym etacie. Przypomnijmy – jako minijob określany jest stosunek pracy, w którym wynagrodzenie nie przekracza 450 euro miesięcznie.

30 czerwca 2015 roku doliczono się 2,4 mln. pracowników dorabiających na dodatkowym, drobnym etacie. 1,4 mln. z nich stanowią kobiety (56 procent), a 1,0 mln. mężczyźni (44 procent). Federalny Urząd Pracy przeprowadza takie obliczenia raz w roku.

„Wielu pracownikom wynagrodzenie z głównego zatrudnienia nie wystarcza, dlatego decydują się na drobny etat”, tłumaczyła posłanka Sabine Zimmermann (Linke). W całych Niemczech w niepełnym wymiarze godzin pracuje 7,3 mln. pracowników. 4,9 mln. z nich utrzymuje się tylko z pracy dodatkowej.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.