Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Jobcenter będzie kontrolować na potęgę!

Urzędnicy zapowiadają kontrole świadczeniobiorców zasiłku Hartz IV raz w miesiącu zamiast raz na kwartał.

Dotychczas Jobcenter przyglądało się majątkowi i zarobkom swoich świadczeniobiorców raz na trzy miesiące, wykorzystując automatyczne porównanie gromadzonych danych. Rzeczniczka Federalnego Urzędu Pracy (BA) potwierdziła informacje o miesięcznych kontrolach. Odpowiednie rozporządzenie zostało zamieszczone już na stronie internetowej BA.

Jobcenter mają wgląd do baz danych innych urzędów, dzięki czemu mogą sprawdzić czy świadczeniobiorca rzeczywiście ma prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych czyli Hartz IV. Najważniejsze są informacje dotyczące ubezpieczenia emerytalnego oraz te z Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego. Ważny jest również dostęp do danych osób, które tworzą z świadczeniobiorcą wspólne gospodarstwo domowe. Kiedy okaże się, że są w stanie utrzymać również np. bezrobotną żonę, ta nie ma prawa do zasiłku.

Rzeczniczka zaznaczyła jednak, że nie jest to zupełna nowość – jak twierdziła prasa –  lecz doprecyzowanie.

W ubiegłych latach liczba długotrwałych świadczeniobiorców Hartz IV nieco spadła. Z końcem 2015 roku było ich w Niemczech o 0,8 procent mniej. Obecnie ludzi, którzy pobierają zasiłek dłużej niż cztery lata, jest 2,57 mln.

O wyraźniejszym zmniejszeniu ilości długotrwałych bezrobotnych informuje BA ze wschodniej części Niemiec, odnotowując spadek o 3,4 procent. Jego powodem jest jednak w większości przejście bezrobotnych na emeryturę lub nawet przeprowadzka na Zachód.

Liczba długotrwałych bezrobotnych wzrosła o 1,7 procent w Hamburgu i 0,4 w Saarze. W innych landach sytuacja nie uległa zmianie, donosi BA.

Źródło: Spiegel

Foto by Bernd Schwabe in Hannover (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.