Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Koniec z bezpłatnymi kontami?

Niskie oprocentowanie odbija się negatywnie na kasach oszczędnościowych więc klienci muszą płacić za konta oszczędnościowe.

Niskie oprocentowanie sprawiło, że zyski posiadaczy kont oszczędnościowych były znikome. Wygląda na to, ze teraz zostaną oni zmuszeni do dopłacania również w innych kwestiach. „Czasy bezpłatnych kont osobistych minęły”, mówi przewodniczący Niemieckich Kas Oszczędnościowych i Związku Kont Osobistych (DSGV), Georg Fahrenschon.

„Finansowanie ich za pomocą nadwyżki z oprocentowania nie jest już możliwe“, poinformował Fahrenschon. Na razie jednak nie podał szczegółów.

Kasy oszczędnościowe w Niemczech prowadzą 47,5 mln. rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych. Za niektóre z nich już należy płacić, istnieją jednak też bezpłatne – m.in. dla studentów, dzieci, uczniów. Również konta online są bezpłatne. Dokładne ceny zmieniają się w zależności od regionu.

Głównym problemem kas chorych jest niskie oprocentowanie kredytów, przez które nie są w stanie zarobić wystarczająco wiele pieniędzy, by pokryć wszystkie koszty. Tymczasem Europejski Bank Centralny ponownie obniżył oprocentowanie.

W ubiegłym roku kasom oszczędnościowym udawało się pokryć braki z podniesionych prowizji. W sumie banki zarobiły w ten sposób 2 mld. euro.

„W obliczu polityki Europejskiego Banku Centralnego, nie jesteśmy w stanie osiągnąć takich wyników w tym roku“, twierdzi Fahrenschon. „Wszyscy udziałowcy na rynku muszą znaleźć nowe źródła dochodów.”

Prócz tych kroków, kasy oszczędnościowe podjęły również decyzję o systematycznej likwidacji etatów celem zmniejszania kosztów. W ubiegłym roku nie obsadzono 6 427 zwolnionych miejsc pracy. Fahrenschon jest przekonany, że taka tendencja będzie się utrzymywać.

Od miesięcy kasy oszczędnościowe zamykają swoje placówki – choć tutaj wina leży także w dostępnie on-line do kont. Klienci nie mają potrzeby załatwiania wszystkich spraw w filii banku.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.